Láhve na jedovaté kapaliny.
Ačkoliv je prodej jedů značně omezen a děje se s opatrností, jsou přece otravy na denním pořádku.
Chce-li si někdo zaopatřiti jed k účelům vražedným, obejde všechna nařízení a vždy cíle dosáhne. Tento způsob otrav není možno úplně zameziti, ovšem omezení je vždy do jisté míry možné.
Jsou však velmi časté případy otrav nahodilých, kdy člověk ve spěchu, roztržitosti, zamyšlení nebo po tmě v nedbalosti sáhne po láhvi s jedovatou tekutinou v domnění, že láhev obsahuje na př. minerální vodu, konejšivé kapky a pod. A o tyto případy otrav jde v tomto článku.
Je zřejmo, že nahodilé otravy jedy kapalnými je možno zúplna odstraniti vhodně volenou konstrukcí lahví, tak aby byl člověk při pohledu na láhev, při jejím uchopení nebo při vylévání obsahu láhve uveden v nutnou pozornost a opatrnost. Zde nepomůže umrlčí hlava s nápisem jed, ani uzavření láhve dp skřínky.
Vzpomínáme si při této příležitosti na soutěž, kterou vypsal před několika roky pro speciální láhve na jedovaté kapaliny známý anglický denník ,,The Daily Mail“. V Anglii jednalo prý se tehdy o zamezení omylů, které se vyskytly při manipulaci s kapalinami v laboratořích a v lékárnách.
Omyl je zajisté vždy a všude možný i při velké opatrnosti a zvláštní konstrukce lahví je dobrým ochranným prostředkem. Z mnohých provedených lahví a návrhů, jež byly redakci jmenovaného časopisu zaslány, uvádíme čtyři.
Obr. 1. znázorňuje láhev, která se rozhodčí kommissi obzvláště líbila. Láhev má dvě hrdla nestejně dlouhá, dole zúžená, obě zazátkovaná a je z ní možno odlévati pouze tehdy, když se obě zátky odstraní.
Láhev v obr. 2. má zvláštní tvar střely a je postavena špičatým dnem vzhůru. Nemůže míti ovšem zátku korkovou, ale zabroušenou zátku skleněnou. Vynálezce směřoval k tomu, aby bylo od zpozorování láhve až k otevírání zátky účinkováno na probuzení pozornosti pracujícího.
Zajímavá je též láhev v obr. 3., která má v sobě jakýsi kulový ventilek. Láhev liší se od obyčejných opět již svým vzhledem a má tu zvláštnost, že kapalina z ní vytéká jen při určité poloze láhve.
Jednoduchá a podle našeho názoru potřebě úplně dostačující láhev je vyznačena v obr. 4.; je to láhev ostnatá, která píchá zrak i ruku.
Láhve těchto podivných konstrukcí mají ovšem hlavní význam u soukromníků nebo u osob, jež jedovatých kapalin ve svém povolání sice nutně potřebují, ale mnohdy ani nemají tušení, jak jsou tyto látky nebezpečny.
V lékárnách a u doktorů, kde je přísný předpis, aby byly všechny jedovaté látky uchovávány ve zvláštní uzavřené skřínce, mizí sice význam oněch lahví, ale i tu nutno podotknouti, že nejsou bezcenné, neboť zákazník a nemocný jsou zbaveni obavy, že by se snad mohl státi přehmat, když vědí, že schránky pro jedy — aspoň kapalné — se od ostatních ještě výrazně liší.
témata článku:
Diskuze k článku „Originální bezpečnostní láhve na jedovaté tekutiny používané v domácnosti“