Je třeba při jídle pít?
Veškeří lékaři doporučují piti při jídle co možno nejméně vody; mnozí zapovídají pít vůbec.
Všeobecné domnění je, že pití vody má mnohé nepříznivé vlivy na zažívání; zamezuje styk slin a žaludečních šťáv s potravou, rozpouští a zřeďuje tyto šťávy a následkem toho zvolňuje a zmenšuje jejich činnost při zažívání. Splachuje potraviny ze žaludku a ze střev dříve než byly řádně ztráveny.
Američtí lékaři Mattill a Hank konali v laboratořích chicagské university po několik let pokusy o této otázce, a nyní uveřejňují své zkušenosti nabyté na základě více než 2000 pozorovaných osob. Zkušenosti ty jsou v opaku s dosavadní zvyklostí.
Osoby, které pily 1 l vody za jídla, trávily mnohem lépe, neboť ve výmětech bylo nalezeno o mnoho méně tuku, látek dusíkatých a uhlohydrátů než u osob, které nepily ničeho. U těch, které pily ½ l vody za jídla, byl pozorován týž úkaz, ovšem slabší, týkající se hlavně uhlíku a tuků.
Zvláštním úkazem je, že působnost tohoto způsobu zažívání potrvá dosti dlouho i když osoby ty přestanou piti.
Zmínění lékaři připisují tyto vlivy několika příčinám, a to zvětšení vyměšování žaludečních šťáv následkem stimulační činnosti vody, větší rozpustnosti obsahu žaludečního, čímž usnadněno zažívání, zvětšení počtu stahování žaludečních svalů následkem zvětšení objemu, a zvětšení tlaku krevního vzniklého rychlou absorpcí vody.
témata článku:
Diskuze k článku „Je zdravé pít během jídla? Výzkum amerických lékařů vám poradí, zda jídlo zapíjet nebo ne“