Panorama Paříže.
Je-li Řím hlavním městem minulosti, je zajisté Paříž světovým střediskem přítomnosti.
Ač přemnohá města se snaží vyrovnati se metropoli francouzské, nepodařilo se dosud žádnému dosíci té vybrané elegance, raffinované rozjařenosti celé její nálady, krásného uspořádání tříd a boulevardů, jakož i velkolepé nádhery architektonických, Paříži vlastních výtvorů.
Jako je Švýcarsko evropským místem ku zotavení, tak je Paříž nepřednějším ústředím zábavním. Z nejvzdálenějších krajů světa hrnou se tam ročně ku pobavení se tisíce tisíců.
A Paříž již umí rozjařit, povznítit a uchvátit!
Takřka každá výkladní skříň je již sama o sobě pozoruhodnou uměleckou výstavou. Každým okamžikem je nejbližší krásná třída zcela znenadání dějištěm nějaké vzrušující události.
Dvacet osm mostů, mnohé se zajímavou historickou minulostí, přepíná živý proud Sekvany, kteráž dělí město ve dvě, téměř stejné poloviny. Téměř dva a půl milionu lidí bydlí v Paříži na prostoře poměrně skrovné, neboť Francouz obývá spíše jednotlivá poschodí domu než v domě sám.
Paříž je krásné a i čistotné město. Péče, jaká se zde kanalisaci věnuje, vzbuzuje až závistivý obdiv četných navštěvovatelů; jeť v tom ohledu Paříž pravým kontrastem liknavosti, jakáž se jeví k opatřením ve příčině čistoty mnohých jiných hlavních měst starého i nového světa.
Snad to je příčinou, že — »umírá-li pravý Američan, cestuje do Paříže!«
témata článku:
Diskuze k článku „Jaká byla Paříž v roce 1896“