Bublinková fólie i kartonové krabice za časů našeho dětství (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Abych vás uvedl v obraz musím přiznat, kolik mi vlastně je. Tedy alespoň naznačit. Má dětství, to jsou léta 1978 až 1988. Na ta před tím si nepamatuji a na střední škole jsem se za dítě již rozhodně nepovažoval. A teď zpátky ke kartonům a bublinkám. Chci se s vámi podělit, jak jsme si je uměli užít. A rovněž je pořádně zrecyklovat. Ne ve tříděném odpadu, ale přímo v domácnosti. Byly vzácností a uplatnění našly opakovaně.

Historie bublinkové fólie

Věděli jste, že bublinková fólie slaví příští rok šedesátiny?

Traduje se dokonce, že se narodila poslední pondělí v lednu. Za vynálezem stojí švédský vynálezce Marc Chavannes a americký inženýr Alfred Fielding. Ti již v roce 1957 dostali zakázku na vytvoření 3D tapety. Dlouho to nebylo ono. Se vzhledem přišli poměrně rychle, šlo v podstatě o dnešní bublinkovou fólii, ale ještě bylo důležité dát dohromady strojní zařízení, které ji dokáže vyrábět.

Využít bublinkovou fólii jako obalový materiál napadlo následně Fieldinga. Pozoroval přistávající letadlo za oblačného počasí. Obláčky suplovali bublinky a pomáhaly letadlu hladce a bez újmy přistát. Tento fakt si zasocioval z jejich 3D tapetou a napadlo jej podobně chránit cokoliv, co se do bublinek zabalí. A tak začala dvojice v lednu 1960 vyrábět bublinkovou fólii jako obalový materiál. Pod názvem „Zabalený vzduch – Sealed Air“ se tento patentovaný vynález rychle rozšířil z Ameriky do dalších zemí.

Bublinky mého dětství

Dnes na bublinkovou fólii narazíme často. Vše se poctivě balí do ochranných obalů. Navíc s příchodem elektronického obchodu je obalů stále více. Zboží v obalu je nám zasláno v ještě dalším obalu s vypolstrováním třeba právě bublinkovou fólií. Dříve byla vzácností, a když se nám dostal kousek do ruky, byl to zážitek roven extázi. O bublinky jsme se bili s kamarády i s rodiči. Hlídal jsem si každou neprasklou bublinku a pak si její prasknutí do syta užíval.

Historie kartonové krabice

Možná vás překvapí, že se něco ví i o historii kartonové krabice. Ta zcela prví, určena pro komerční použití, byla vyrobena již v roce 1817 v Anglii. Zhruba ve stejné době vznikla i krabice lepenková. Avšak v Německu. Na konci 19. století vznikla též tzv. předpřipravená kartonová krabice, kterou bylo možné distribuovat v rozloženém stavu a díky protlačeným liniím ji pak snadno složit. Za jejím vynalezením stál Skot Robert Gain.

Kartonové krabice mého dětství

Kartonových krabic kdysi nebylo zdaleka tolik co dnes. Do sběru řízeného pionýrskou organizací jsme nosili noviny, rozhodně však ne kartonové krabice. Ty našly v domácnostech celou řadu upotřebení. Pokud jsme je my děti nepoužily na budování hradů i celých měst. Takové kartonové Lego.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
23. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.