Nejmenší elektronka GE

rubrika: historické články / elektrotechnika a elektronika, původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1924, autor P-p
Integrované obvody se dnes zmenšují, stejně jako se kdysi zmenšovaly a zlepšovaly elektronky. Podívejte se na prezentaci nejmenší elektronky firmy General Electric Co. z roku 1924.
Následující text pochází z roku 1924

Nejmenší elektronová lampa

Americká »General Electric Co.« uvádí právě na trh nejmenší elektronovou lampu, označenou značkou U-V 199.

Tento nový typ lampy vyznačuje se mimo své nepatrné rozměry ještě vlastností mnohem důležitější: spotřebuje na ohřátí vlákna výkonnost o 70% menší při stejném působení, než jiné dnes používané lampy. Tato vlastnost zaručuje ovšem nové lampě přízeň všech radioamatérů. Jest dávnou touhou jejich a doposud bylo to jen snem, aby obyčejná suchá baterie o třech článcích, jaké upotřebíme v kapesních svítilnách, byla schopna uvésti elektronovou lampu, po případě i více lamp, současně v činnost.

Nová lampa má volframový žhavicí drátek, který proti dosud používaným drátkům, totožným s drátky volframových vzduchoprázdných žárovek (o spotřebě asi 1 W na svíčku), značí asi takový ekonomický pokrok, jako v osvětlovací technice žárovky, plněné plynem (půlwattové), proti starým žárovkám s vláknem uhlíkovým.

Průměr nového vlákna je velmi malý, asi čtyřikráte menší, než průměr lidského vlasu. Názorné srovnání podává obrázek. Přes to však není vlákno nikterak křehké. Je potaženo solemi vzácných zemin, jichž vlastností je, že zvyšují velmi značně výron elektronů, a to již při poměrně nízké teplotě. Čistý volfram nutno naproti tomu uvésti na teplotu velmi vysokou, aby vysílal dostatečné množství elektronů.

Lze tedy při použití tohoto vlákna dosáhnouti stejného výronu menší teplotou a tedy i mnohem slabším topným proudem.

Tato vlastnost mnohých solí (hlavně solí barya a thoria) byla známa již dávno, ale nepřekonatelnou dosud obtíž činilo jejich upevnění na velmi tenkém drátku v stejnoměrné vrstvě tak, aby byly spojeny spolehlivě s kovem vlákna. Spotřeba proudu u vlákna této lampy činí 0.18 wattu a teplota vlákna je kolem 400° C.

Tato nová lampa má zajímavou vlastnost. Je-li vlákno uvedeno na teplotu značně vyšší než normální, přestává výron elektronů, a lampa stává se neaktivní. Kombinujeme-li však topení vlákna s napětím deštičky, možno znova dosíci výronu.

Této lampy lze použiti zvláště co velmi dobrého zesilovacího přístroje pro krátké vlny (má velmi malou kapacitu); jako generátor se nehodí k upotřebení pro velmi malý výkon.

Hlavní předností nové lampy zůstává ovšem velmi malá vlastní spotřeba, ze kteréhož důvodu lze použiti jako topné baterie obyčejné suché baterie o 3 článcích, jaké upotřebíme v kapesních svítilnách.


Původní zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1924, autor P-p


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. září 2017


Diskuze k článku „Nejmenší elektronka GE“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.