Domácí barvení látek: jednoduchý způsob, jak ze starého oblečení udělat nové

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně 1916, autor neuveden.
Co se starým oblečením, které se vám sice už moc nelíbí - ale přitom je vám líto ho vyhodit nebo někomu darovat? Zkuste to jako naše prababičky a dejte mu nový život díky přebarvení na jinou barvu. Článek z roku 1916 vám prozradí, jak se to tehdy dělalo.
Následující text pochází z roku 1916

Přebarvování oděvních látek.

V dnešní době lichvářského předražení všech životních potřeb musí se více než kdy jindy chudší rodina spokojiti s přebarvením oděvů, poněvadž nových látek koupiti není možno.

V mnohých domácnostech provádí se přebarvování doma a proto chceme k účelu tomu dáti několik pokynů.

K barvení používá se buď barviv přirozených (žluté dřevo kubánské, katechu, modré dřevo nebo kampeška, duběnky, listy škumpy, tanin), nebo barviv umělých, z nichž dehtová barviva jsou nejužívanější.

Za vyšší teploty barevného roztoku přijímá vlákno barvivo snadněji a rychleji, a to z řidšího roztoku poměrně více než. z hustšího. Voda, které se ku přípravě barvící lázně používá, má býti měkká, tvrdá musí se při nejmenším napřed několikráte svařili a přidá se k ní něco sody nebo octa (při barvení vlněných látek). Nádoby k barvení používané musí býti čisté, hrnce kameninové nebo emailované.

Šat, který chceme barvití, musí se napřed řádně vyčistiti, zejména ad mastných a jiných skvrn. Dehtová barviva prodávají se ve všech obchodech v prášku v určitých porcích a dle velikosti oděvu zakoupíme potřebné množství. Prášek rozpustíme ve vlažné vodě, látku nebo část oděvu, kterou chceme obarvili, napřed dobře v čisté vodě promočíme a pak ji dáme do vlažného roztoku, který zvolna přehříváme.

Chceme-li se přesvědčiti, zda je docíleno žádaného barevného tonu, vyjměme látku, opláchneme ji a některý kousek vysušíme mezi čistým hadrem. Teprve pak můžeme obarvené posouditi. Je-li třeba barvy přidali, musí se látka z barevného roztoku vyndali a teprve, když se barvivo rozpustilo, má se tam látka znovu vložiti. Barvení se urychlí přídavkem soli nebo octa nebo vyšší teplotou, ale je lépe barvití pomaleji a roztok sesilovati, aby se docílilo stejnoměrného zbarvení.

Aby se nedělaly skvrny, je nutno látku častěji obrátili a po vymáchnutí v čisté vodě přeložili a znovu do lázně dáti. Nikdy nemá býti látka smačkaná nebo pevně složená; čím více je načechraná, tím má barevný roztok lepší přístup ke všem jejím částem. S výhodou je, když dáme na dno hrnce dřevěnou vložku, aby se látka ode dna nepřichytila.

Když jsme docílili žádoucího zbarvení, propereme látku v čisté vodě a necháme ji na průvanu oschnouti. Přežehlením zvlhčeného kousku obarvené látky, přesvědčíme se o stálosti vybarvení při žehlení a vypereme-li kousek uschlé látky ve vlažné vodě, přesvědčíme se o stálosti barvy proti dešti a při praní.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1916, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. září 2019


Diskuze k článku „Domácí barvení látek: jednoduchý způsob, jak ze starého oblečení udělat nové“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.