Stáří písma.
Otázkou stáří písma obíral se v přednášce professor Flinders Petrie na sjezdu anglické společnosti zeměvědné.
Až do roku 5000 před Kristem lze pozorovati znalost písma a znamének, které nemají nic společného s hieroglyphy. Podobná znaménka na ostrově Kretě objevená ukazují, že písmo toto rozšířeno bylo kolem roku 2000 před Kr. na pobřeží moře středozemního.
Ve Španělsku objeveno asi 60 podobných znamének, která považována dosud za rozšíření abecedy (alfabety) řecké. Zdá se však, že tato znaménka pocházejí ze staroegyptského písma, jehož bohatost obnášela kolem r. 2500 asi 100 znamének. Z toho udržela se ve Španělsku jen asi polovina.
Dlouho před rozkvetem obchodu Foiničanů používalo se těchto znamének u národů oblasti středozemního moře. Zdá se pak, že Foiničané volili asi 27 z těchto značek a používali nejprve ku stanovení početních pojmů.
Letošní objevy anglické školy archeologické při vykopávání u Knossu na Kretě přinesly na světlo denní také desky a kameny cihlové opatřené tímto písmem doby před Homerem.
Podobné objevy učinil také Evans na ostrovech ägeiského moře, a lze se nadití z řešení jich obsahu důležitých vysvětlení o nejstarší době historické ostrova Krety.
témata článku:
Diskuze k článku „O dlouhé historii psaného písma“