Pečení chleba v plechových formách.
V Anglicku mají v obyčeji, že pekou chléb v plechových formách, tak jako u nás se pekou bábovky.
Forma taková jest z černého plechu; na 3½—4 kg pecen má v průřezu 32 cm a zvýší 10 cm. Když se má péci, tu se vytře forma trochou rozpuštěného másla a vyplní pak na dva palce zvýší chlebovým těstem. — Těsto však vezme se řidší, nemusí být tak vyválené, jako při obyčejném, kdežto bochníky těsta na ošatky se kladou.
Naplněné formy nechají se pak, prve než se do pece vsadí, alespoň hodinu státi, by těsto náležitě zkynulo. Prospěch při tomto způsobu udává se: ušetří se mouky, již na posypání ošatek jest potřebí.
Ovšem, že naopak jest zase potřeba másla na vymazání forem, ale ta je skrovna. Poněvadž není třeba těsto na tuho vyváleti, vyválí a pomísí se lehčeji a dokonaleji a chléb pak vydrží vláhou svou o mnohem déle. Při upečeném takto chlebě jest kůra více celistvá, ne tak rozpukaná; chléb jest tudíž lépe ochráněn před plísni.
Obtížné vyvalování bochníků se uspoří. Pec se nevytírá. Když se má bochník do pece vsaditi, nepoklopuje se, jako se děje s ošatky na lopatu, při čemž se těsto ve svém kynutí zarazí a pak namnoze brousek udělá. Horka ujde spolu méně; na spodní kůrku chleba nenachytá se žádné uhlí, chléb vzejde mnohem lépe i stejněji atd.
Jediná nehoda, praví jeden hospodář, je při způsobu tom ta, že chleba toho, poněvadž jest chutnější, daleko více se spotřebuje než chleba způsobem obyčejným pečeného.
témata článku:
Diskuze k článku „Historický recept na výborný chléb pečený na anglický způsob“