Obří rychlopalné pneumatické nitroglycerinové dělo

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Epocha 1902, autor neuveden.
Článek z roku 1902 vám představí obří rychlopalné dělo, které využívá místo střelného prachu nejsilnější třaskavinu své doby - nitroglycerin.
Následující text pochází z roku 1902

Nitroglycerinové dělo.

Přinášíme vyobrazení nového opět válečného prostředku, jejž pořídil válečný departement ve Washingtoně loňského roku, děla to na projektily nitroglycerinové.

Dělo to je vynálezem dvou amerických důstojníků, majora Birney-e a majora Mac-Nuta, kteří prve podnikali řadu důkladných a nákladných pokusů prováděných nedaleko Nového Londýna ve státě Connecticut-u.

Nové toto dělo, jež dosahuje svojí délkou děla námořní, má kalibr 370 mm; následkem však zvláštního jeho zařízení možno je nabíjeti projektily o průměru od 160 do 370 mm, jichž váha obnáší as 150—600 kg. Střely ty mají obvyklou podobu doutníkovitou obyčejných projektilů dělových, avšak na místě střelného prachu obsahují nitroglycerin, jednu z nejmocnějších známých třaskavin.

Název, jenž dán vynálezu tomu — »dělo pneumatické« — praví již, jakým způsobem se projektily z něho vrhají; neděje se tak zapálením náboje prachu neb jiné látky ve hlavni dělové, nýbrž pomocí stlačeného vzduchu, jímž se vystřelují projektily způsobem obdobným vrhání lodních torped z torpedové roury. Výstřel lodního torpeda děje se však vzduchem stlačeným jen na několik atmosfér, neboť torpedo samo má ve vodě vlastní pohyb svým šroubem ; zde však metají se střely z hlavně tlakem 70 atmosfér!

Výrobu stlačeného vzduchu pro dělo provádějí příslušné vzduchové kompressory.

Jest jasno, že nenastává tu zahřátí ani zanečištění hlavně dělové jako při výstřelu náboje prachem — jedna to z největších výhod tohoto vynálezu. Následkem toho možno páliti rány mnohem rychleji za sebou než to lze u děl obyčejných; za hodinu možno jím dáti až třicet ran, tedy jednu za dvě minuty. Snadno řiditelný tlak komprimovaného vzduchu dovoluje též lehce regulovati nosnost děla, jež obnáší maximalně 6000 m na dálku.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1902, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. října 2017


Diskuze k článku „Obří rychlopalné pneumatické nitroglycerinové dělo“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.