Nitroglycerinové dělo.
Přinášíme vyobrazení nového opět válečného prostředku, jejž pořídil válečný departement ve Washingtoně loňského roku, děla to na projektily nitroglycerinové.
Dělo to je vynálezem dvou amerických důstojníků, majora Birney-e a majora Mac-Nuta, kteří prve podnikali řadu důkladných a nákladných pokusů prováděných nedaleko Nového Londýna ve státě Connecticut-u.
Nové toto dělo, jež dosahuje svojí délkou děla námořní, má kalibr 370 mm; následkem však zvláštního jeho zařízení možno je nabíjeti projektily o průměru od 160 do 370 mm, jichž váha obnáší as 150—600 kg. Střely ty mají obvyklou podobu doutníkovitou obyčejných projektilů dělových, avšak na místě střelného prachu obsahují nitroglycerin, jednu z nejmocnějších známých třaskavin.
Název, jenž dán vynálezu tomu — »dělo pneumatické« — praví již, jakým způsobem se projektily z něho vrhají; neděje se tak zapálením náboje prachu neb jiné látky ve hlavni dělové, nýbrž pomocí stlačeného vzduchu, jímž se vystřelují projektily způsobem obdobným vrhání lodních torped z torpedové roury. Výstřel lodního torpeda děje se však vzduchem stlačeným jen na několik atmosfér, neboť torpedo samo má ve vodě vlastní pohyb svým šroubem ; zde však metají se střely z hlavně tlakem 70 atmosfér!
Výrobu stlačeného vzduchu pro dělo provádějí příslušné vzduchové kompressory.
Jest jasno, že nenastává tu zahřátí ani zanečištění hlavně dělové jako při výstřelu náboje prachem — jedna to z největších výhod tohoto vynálezu. Následkem toho možno páliti rány mnohem rychleji za sebou než to lze u děl obyčejných; za hodinu možno jím dáti až třicet ran, tedy jednu za dvě minuty. Snadno řiditelný tlak komprimovaného vzduchu dovoluje též lehce regulovati nosnost děla, jež obnáší maximalně 6000 m na dálku.
témata článku:
Diskuze k článku „Obří rychlopalné pneumatické nitroglycerinové dělo“