Nejnovější český psací stroj

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Epocha 1898, autor neuveden.
Psací stroj, skvělý pomocník do kanceláře i pro každého novináře či spisovatele. Přinášíme vám popis moderního českého psacího stroje Primátor Podlipný z roku 1898.
Následující text pochází z roku 1898

Psací stroj „Primátor Podlipný“.

Psací stroj „Primátor Podlipný“ jest klavesový psací stroj se 84 velkými a malými písmenami, číslicemi a znaménkami, jež se vesměs na literkovém kolečku nalézají. V tomto stroji sloučeny jsou hlavní výhody obou předních druhů strojů a sice ze soustavy kolečkové: zcela dokonalý a naprosto rovnočárový výkon a ze soustavy pákové: silný, přímý úhoz (pro kopie protiskovací).

Stroj tento pracuje tak rychle jako kterýkoli jiný a vše až do poslední písmenky napsané leží ustavičně zcela viditelně před očima. Není třeba jako při jiných soustavách za příčinou natahování péra na konci každé řádky šoupati vozíkem, ani nutno těžký vozík zvedati, aby bylo lze napsané viděti, není též třeba komplikovaného čtení dvojité škály k vynalezení místa, kde nutno písmenku opravit neb dodatečně zařaditi.

Taktéž upotřebení barvivých stužek, což při jiných soustavách ročně skoro na 50 zl. výloh způsobuje, úplně odpadá. Přechází-li se při jiných soustavách od psaní obyčejného ku rozmnožovacímu, vyžaduje sejmutí barvivé stužky a navinutí jiné mnoho času a namahání; u tohoto stroje vymění se pouze kotouček barvivý, což je v několika vteřinách vykonáno.

Tento praktický, levný, pohodlně přenášející klávesnicový stroj je stejně způsobilý k upotřebení v obchodu i v soukromí, zejména též pro duchovní, právní zástupce, spisovatelé, zpravodaje a j. Ve školách namnoze zaveden co učební pomůcka a převratný činitel systému vyučovacího a čímž rozmnoženou zručností člověk ku zvýšené způsobilosti a výkonnosti veden býti má.

Literková kolečka tohoto stroje lze dostati pro jazyky: český, francouzský, anglický, ruský, španělský, portugalský, srbský, uherský, švédský a německý. Pro jiné řeči se zhotovují. Bližší zprávy podá ochotně redakce našeho listu.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1898, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. listopadu 2017


Diskuze k článku „Nejnovější český psací stroj“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.