Zápasy kohoutí v Mexiku.
Čím jsou dostihy koňské u nás a býčí zápasy ve Spanělích, tím jsou v americké republice Mexiku a v celé střední Americe vůbec zápasy kohouti.
Obyvatelstvo mexické jest smíšenina plemene indiánského s evropskými přistěhovalci, nejvíce Španěly, a z toho vysvětliti si možno zvláštní nadšení pro každý sport. Zápasy kohoutí pak jsou něčím, čeho se chudý jako bohatý stejně účastniti může.
Kohouti bývají pro zápas takový zvláště chováni a živeni, a dressura jich vyžaduje veliké trpělivosti a opatrnosti; vyvinul se z toho i zvláštní druh obchodu — a nikoli prý málo výnosný, neboť »bursa kohoutí« řídí se podle toho, kolik cen dotyčný bojovník na závodišti dobyl — kolik soupeřů svých přemohl a se světa sprovodil.
Již bojovným vzezřením svým liší se bojovný kohout mexický od krotkého poměrně kohoutka našeho — bylť živen dlouho česnekem a podobnými látkami krev rozpalujícími, před zápasem pak ozbrojen kovovými ostruhami.
Závody konají se na náměstích — plaza — ponejvíce před kostelem, a se stejnou vášní, jako všickni občané, účastní se jich i velební padres ve svém kněžském obleku, ba začasté i jako vlastníci kohoutů.
Často dochází k nesmyslně vysokým sázkám — a diváci sledují s horečným napjetím boj svého oblíbence. Že z toho na konec bývá dost rvaček a ještě horších následků, rozumí se při vznětlivé povaze lidu toho samo sebou. Ale to už patří vůbec k zábavě té!
témata článku:
Diskuze k článku „Kohoutí zápasy“