Dětská nemocnice v Praze.
Nová dětská nemocnice v Praze jest dílem nejvznešenější humanity lidské — soucitu k nemocným, churavým dětem. Jest to dílo, u něhož zase jednou můžeme se zastaviti s pocity zvláštního zadostučinění, neboť sotva může býti krásnějšího účelu na světě.
Německá dětská nemocnice ovšem už dávno stojí, a české děti, rodiče, lékaři maličkých poukázáni, aby si zřídili novou nemocnici sami. Založen tedy hlavně přičiněním zesnulého prof. Bohdana Neureuttera r. 1887 »Spolek pro zřízení a vydržování dětské nemocnice a chorobnice v Praze« a za několik let hlavně velkolepou munificencí pražské obce a městské spořitelny pražské vystavěna velkolepá nemocnice o šesti budovách na pozemcích proti Karlovu.
Projektantem stavby jest zemský architekt Karel Stark. První budova, proti Karlovu, s velikým okrouhlým oknem v průčelí, nejvýstavnější všech, jest budova pro administraci a úřadování. Druhá, uprostřed prostranství, jest budovou hospodářskou, třetí — do ulice Táborské — obsahuje umrlčí kapli a pracovny lékařské. Velká budova s věží do ulice Boženy Němcové určena pro nemoci nenakažlivé, zbývající pak dvě budovy do údolí nuselského jsou pro nemoci nakažlivé.
Celkový náklad na ústav ten činil téměř půldruhého milionu korun. Pouze vnitřní zařízení rozpočteno na 240.000 korun. Vydržování ústavu rozpočteno na 160.000 K ročně.
Ale to vše — i samo trvání ústavu vůbec — bude možno toliko nejštědřejší podporou naší veřejnosti. Vykoná ona zde — tu nejkrásnější, přímo evangelickou — svoji povinnost?
témata článku:
Diskuze k článku „Nová dětská nemocnice v Praze“