Kdo vynašel tužení prádla.
Na tuto pro naše hospodyňky tak důležitou otázku, — pohlížejíc s chloubou na tuhý límec, manžety a náprsenku svých mužských příslušníků — dává Durinský časopis následující odpoveď:
Dle tohoto listu vynalezla tužení prádla Holanďanka Zuilheimova, žena kočího u mladistvé anglické královny Alžběty. Ona žena dovedla toho, že vábně složenými krajkami vyrovnala hranaté obrysy obličeje své velitelky, začež dostalo se jí titule vrchní dvorní inspektorky pro prádlo.
Vznešené dámy londýnské řídily se ve své toaletě arciť podle královny a nepovažovaly to nikterak za sebe nedůstojné choditi k vyhlášené žehlířce do školy. Tužení prádla úplné ovládlo a ani v jediném damském saloně nechyběly potřeby ku praní a žehlení. Zvláště vynikající dámy si tužily a žehlily své prádlo o čajových visitách, k nimž zváni byli i páni, kteří arciť nesměli skrbliti chválou žehlířského umění hostitelky.
Kavalíři, kteří zváni byli k prohlédnutí žehlířské umělecké dílny některé dámy, kladli si pozvání to za velikou čest a měli mezi svými nepozvanými druhy závistníky. Šlo to tak daleko, že usadily se v Londýně zvláštní professorky žehlení a nechaly si za jednu hodinu vyučování dle našich peněz až 50 zl. platili.
Teprvé později přidáno do škrobu modřidlo. Poněvadž ale modřené prádlo dodávalo obličeji královny nepěkného odstínu a poněvadž byla i obava před zdraví škodlivými účinky modřidla, zakázala modření prádla, ale moda ukázala se konečně býti silnější královny.
Než energická královna nepodala se, poručila dáti každou dámu, která přes zákaz modřené prádlo nosila, do vězení. A to pomohlo.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak udělat královnu krásnější? Škrobením prádla!“