Moderní způsob odstraňování prachu z obytných místností
Že dosavadní způsob vyprašování šatů, koberců a polštářovaného nábytku i čištění bytů od prachu není dokonalý, o tom není pochybnosti.
Vyklepáváním tkaniv pomocí rákosky i kartáčováním jich se látka porušuje, dře a trhá, a obvyklým utíráním a zametáním prachu v uzavřených místnostech se obyčejně jen prach zvíří, aby se po nějaké době zas usadil na své bývalé místo.
Proto lze s uspokojením uvítat, že se v poslední době ujalo odstraňování prachu jeho odssáváním, jak o tom bylo na těchto místech referováno již před několika lety.
Jako většina podobných praktických vynálezů, přišly k nám i přístroje na odssávání prachu z ciziny; jsou to hlavně anglická firma »Vacuum Cleaner Company«, jež první začala vyrábět přístroje toho druhu, s nimiž jsme se v poslední době shledali i v Praze, a italská firma »Giovanni Todeschini« v Milaně se přístrojem nazvaným »Eperia«, menším sice než »Vacuum Cleaner«, ale také zařízeným na pohon strojový.
Lze proto uvítati s potěšením, že se tomuto odvětví průmyslu věnovala i jedna firma domácí a zavedla v obchod podobný přístroj vhodný pro potřeby menších domácností. Míníme tu odssavač prachu »Atom«, jejž vyrábí firma S. Mestitz a syn v Roudnici, a jehož hlavní prodej převzala firma Hynek Gottwald v Praze.
Přístroj ten je v podstatě zcela jednoduchý, jak ani nemůže být jinak; z připojeného schematického obrázku jde způsob jeho činnosti lehce na jevo. Točíme li klikou a přístroje, pak měchy b a c působí jako vývěvy, to jest působí ssání vzduchu, jenž se do přístroje žene hrdlem d, k němuž je připojena libovolně dlouhá pryžová hadice e opatřená na konci hubicí f různého tvaru dle toho, jaký je povrch předmětu, z nějž chcem prach odssávat.
Nassátý prach pak projde hrdlem d do kontrolního skla g, kde jej vidíme kroužit, a vlétne do spodní poloviny pláště přístroje, kde ho část spadá do truhlíku h , jenž je ze spoda vsunut do pláště a připevněn k němu šrouby. V plášti naráží prach na filtr i , jenž sestává ze dvou napjatých vrstev husté tkaniny, na níž se zaráží a spadá dolů; čistý vzduch pak projda horní měchy vychází jich horními záklopkami ven z přístroje. Měchy ty jsou profilu polokruhovitého a obráceny rovnými stranami k sobě, aby mohly být co největší.
Přístroj »Atom« je velmi vkusně upraven, zvenčí z části natřen, z části niklován. Při normálním točení jím lze dosíci vakuum až 110 mm rtuťového sloupce (asi 1/7 atmosféry), což jest jasným důkazem o důkladném působení toho přístroje.
Mimo přístroj popsaný hotoví jmenovaná firma též typy větší, jako pro nemocnice, kde se filtrace nassátého vzduchu děje ve zvláštní batterii z části vodou, z části vatou, dále pro čištění jedovatého prachu z tiskařských kass, pro něž je konstruována zvláštní hubice, pak pro divadla, hotely a větší veřejné budovy, kde se pohon přístroje děje elektricky, a j.
témata článku:
Diskuze k článku „První český vysavač Atom“