Jedy v rostlinných tucích.
Poslední dobou se v Hamburce udály hromadné otravy jistými druhy margarinu; veškerá veřejnost tím byla nadmíru vzrušena, a pátráním po příčinách tohoto zjevu zjištěno pak skutečně, že se margarin může za jistých okolností stát jedovatým.
Působí tu za prvé nedostatečná raffinace surovin, za druhé nesprávná úprava, a konečně rozklad.
Při přípravě margarinu užívá se nyní zhusta rostlinných olejů a tuků poněvač jsou levnější než hlavní surovina, kterou je lůj; v oněch nalézají se však mnohé látky povahy jedovaté, jako hořčičné oleje, rozkladní produkty bílkovin, alkaloidy a j. Látky tyto se dostávají do olejů bud přímo při lisování plodů, bud s plevelem, nebo tvoří se dodatečně při rozkladu a žluknutí olejů.
Z olejů jsou jedovaté olej kurkasový, krotonový, ricinový a celá řada jejich technických produktů, mezi jinými i olej kardamomový, pocházející z plodů rostlinných podobných kardamomům, koření to, jež nyní skoro úplně vymizelo z užívání. Právě olej kardamomový to byl, jenž přivodil v Hamburce zmíněné otravy, neboť příslušná továrna jej nedostatečně čištěný užívala na přípravu rostlinného margarinu.
Příslušnou úpravou a raffinací je však možno tuky jedovatých látek zbavit.
Jinak může být jedovatost margarinu přivoděna i látkami, jimiž se margarin upravuje, aby nabyl vzhledu a vůně másla přirozeného. V tomto směru je třeba, aby byly přesně stanoveny látky, jichž se při této úpravě může užit anižby nastala újma na zdraví.
Konečně je poněkud jedovatý i margarin vyrobený z tuků žluklých a nalézajících se v rozkladu; je tedy nutno i v tomto ohledu kontrollovat jeho výrobu a užit za surovinu pouze tuků čerstvých, nezkažených.
Margarin připravovaný za šetření všech zdravotních opatření jest jinak ovšem lidskému zdraví naprosto neškodný.
témata článku:
Diskuze k článku „Otrava jedovatým margarínem v Německu! Jak se to mohlo stát?“