Zajímavý přístroj ku přizpůsobení tuhých klobouků tvaru hlavy!
Vynález tento není vlastně nic nového, není však dosti znám, neboť jen málo kloboučníků v Praze „řidič“ tento má a klobouky naň upravuje. Proto umínili jsme si čtenářstvo naše s ním seznámiti a doporučujeme, by při nákupu klobouků, zřízení na tomto strojíku žádalo.
Největší výhody požívají ovšem při tomto upravování pánové, již mají hlavy jinak vytvořené než normální, v podobě vejčité. Vyskytují se totiž hlavy delší, neb zase kulatější než normální a dosti často úplně neforemné; mnohdy ani sám dotyčný pán neví, jak hlava jeho vypadá a ukáže-li mu kloboučník otisk na tomto řidiči, nechce se ku své hlavě znáti.
Tyto otisky, jež jsou v miniatuře provedené, uschovávají se, tak že pánové, již mimo Prahu dlí, chtíce sobě klobouk objednati, poznamenají, že otisk hlavy mají u dotčené firmy deponován a obdrží klobouk přesně na svoji hlavu zřízený.
Kloboučnická továrna Jan Weiss v Praze, jež nám právě tento řidič k fotografování ochotně zapůjčila, má v majetku několik set takovýchto otisků, jež jsou dosti zajímavé k prohlédnutí. Nacházíme zde mnoho otisků hlav. nám známých a již dávno na věčný odpočinek se odebravších českých velikánů, mezi nimi i otce Palackého, jehož vlastní klobouk tato firma chová jako historickou památku.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak gentlemani získávali dokonale padnoucí klobouky?“