Vliv krmeni pokrutinami na máslo.
Vliv řepkových pokrutin není máslu přízniv, a to hlavně krmí-li se na den a kus více jak 1 kg. Následkem hořčičného oleje, jenž se z pokrutin vyvinuje, dostává máslo ostrou, olejovitou chuť a je měkké.
Menší dávky pokrutin mohou naopak máslo zlepšiti a to právě svým vlivem na změknutí másla, což může býti výhodou, krmí-li se listím řepovým neb ovesnou slamou, po nichž jest máslo tvrdým a drobivým. Nepříznivě působí pokrutiny kravám březím aneb těm, jež mají telata pod sebou.
V mnohých krajinách jako ku př. v Anglii vůbec pokrutin se neužívá a v mnohých německých mlékárnách jest krmení pokrutinami přímo zapověděno.
Pokrutiny slunečnicové, které k nám z Ruska přicházejí, jsou dobrým krmivem, avšak lépe hodí se pro dobytek krmný a tažný než pro krávy. Za to pokrutiny lněné náleží mezi nejchutnější, nejzdárnější a nejsnáze zažitelná krmiva, jež mimo to na zdravotní stav dobytka příznivě působí. Máslo po lněných pokrutinách má dobré vlastnosti, ale stává se při hojnějším krmení snadno příliš tvrdým.
Vždy odporučuje se, má-li se krmiti větší dávkou pokrutin, aby krmilo se smíšeninou několika druhů.
témata článku:
Diskuze k článku „Zhoršuje řepka kvalitu másla?“