Něco o požívání mléka.
Mnohé osoby domnívají se, že mléko nesnesou a když je požívati musí, ještě více onemocní; přece však jest mléko potravina, kterou i ten nejslabší žaludek snese.
My musíme ale žaludku práci se zažíváním usnadniti, nikoliv ale ztěžovati tím, že pijeme mléko rychle a ve dlouhých tazích. Mléko obsahuje mimo cukr, máslo a bílek též sýrovinu, jež se srazí, jakmile s kyselinou ve styk přijde; to stává se, i když přijde mléko do žaludku.
Jest proto pochopitelno, že když dodáme žaludku najednou velké množství mléka, nemůže býti kyselinou proniknuto. Mléko sráží se pak zvolna ve velkých sýrovitých klcích, jež velmi nesnadno se rozpouštějí nebo vůbec do tenkého střeva, kde se zažiti mají, pro velký svůj objem dostati se nemohou.
Proto musíme píti mléko v malých douškách a s přestávkami nebo zakusovati chléb, aby se sráželo mléko v jemných drobounkých klcích, jež snadno do tenkého střeva odcházejí.
Též nesmíme dětem dovolovati, aby pily mléko chvatně; a také zajisté mnohá matka pozorovala, že dítě, které rádo mléko pilo, avšak vypilo jej hrníček najednou, brzy největší odpor proti němu jevilo.
Při tom uvádíme, že se mléko v žaludku vždycky srazí, a není to žádnou chorobou, jak se za to má. Tak slyšíme, když tele padne, že prý se mu mléko v žaludku srazilo a hledá se v tom příčina jeho zajití, avšak mylně. Přepití telete není nic jiného, než že tele příliš mnoho mléka najednou požije, to se mu pak v žaludku ve veliké chuchvalce srazí, které do tenkého střeva odejiti nemohou, v žaludku leží a se rozkládají.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak správně pít mléko, aby vám po něm nebylo těžko nebo dokonce špatně?“