Bumerang.
Je všeobecně známo, že australští domorodci mají jednoduchý nástroj, prostý ohnutý kus dřeva, „bumerang“, s nímž umějí zacházeti s neobyčejnou zručností.
S překvapující jistotou jej vrhají do vzduchu proti větru na dálku 50 i 60 m, kde bumerang sám od sebe změní směr a vrátí se v elegantním oblouku na místo, odkud byl vyhozen, opsav ve vzduchu hruškovitou křivku. Tento zjev působí na toho, kdo to ponejprv vidí, naprosto překvapujícím dojmem a nabádá ku přemýšlení o jeho příčinách.
Obyčejný bumerang je z plochého skoro půlkulatého dřeva tvaru pravého úhlu o ramenech v poměru 4:3; konec kratšího ramene je zahnut poněkud dovnitř a vzhůru.
Aby bylo možno konati s tímto zajímavým nástrojem pokusy v malém, sestrojil Pfaundler, jak sděluje ve zprávách Vídenské akademie, jednoduchý přístroj, pomocí něhož je možno s malými aluminiovými bumerangy konat pokusy i v menší uzavřené místnosti.
Bumerangy ty jsou z plechu o síle 0,5 mm profilu ◡ o délce ramen 6—10 cm. Přístroj na jich vrhání má tvar naznačený na připojeném obrázku. Bumerang jím vržený letí na dálku 5—6 m, načež se vrací zpět příbližně k bodu, z něhož vyšel.
témata článku:
Diskuze k článku „Přístroj na testování bumerangů“