Prací stroj na páru.
Práti parou v menších domácnostech u nás nebylo dosud zavedeno. Způsobu toho bylo dosud užíváno toliko ve strojních prádelnách. Však poslední dobou přicházejí do oběhu i malé prací stroje ruční, které jsou zařízeny na páru.
Pára má při praní veliký význam, neboť ona s vařící louhovou vodou koná velmi rychlé a dobré služby. Náš obrázek předvádí podobný stroj, jehož cena řídí se dle velikosti šířky bubnu. Prodává se nyní podobný prací stroj po šířce bubnu 45 cm za 112 K, při šířce 50 cm za 121 K a při šířce 60 cm za 162 K a to i s celým zařízením na topení.
Bude zajímati, kterak se strojem tím pracuje. Postup jest následující: Špinavé prádlo nejdříve se roztřídí podle barvy ve strakaté a bílé, pak podle jemnosti látky v jemné, polojemné a hrubé, a podle stupně špinavosti v málo a zcela špinavé. Roztříděním hledí se dosíci jednotné doby čistění při každém druhu prádla. Prádlo se pak namáčí do slabého roztoku sody a mýdla, který má teplotu 17 — 20° C. Pak se klade do pracího stroje, do bubnu, kde se oplachuje vlažnou vodou, aby louh a hrubší špína se odplavily.
Po opláchnutí pustí se do stroje čerstvý louh a prádlo se vyváří as půl hodiny parou. Při tom buben pracího stroje stále se otáčí, z počátku bez přivádění páry. Prádlo se tedy jen propírá. Později přivádí se páry z kotlíku víc a víc, až na konec celý obsah pracího stroje přejde do varu. Po zastavení přítoku páry a opětném propírání vypouští se louh a prádlo ve stroji se proplachuje čerstvou vodou, od níž se přechází k vodě studené, čímž celá procedura s prádlem je ukončena.
Přednosti práti parou jsou veliké. Nehledě k úspoře času, peněz, mýdla, sody, uhlí, podobné stroje mají tu přednost, že prádlo jest zcela čisté, práce pohodlná a čistota všude největší. V nejmenším nahoře uvedeném stroji lze práti 18 košil, nebo kusů prádla, v druhém 26, třetím 40 a to v jediné hodině.
témata článku:
Diskuze k článku „První parní pračky, určené pro praní v domácnostech“