Některé drobnější choroby a vady kožní: přílišný pot.
Někteří lidé se příliš potí; jsou to obyčejně osoby příliš tučné a tlusté. Kromě toho trpí hojným potem i osoby hubené a sešlé. Tak ku př. dívky nedokrevné a tuberkulosní velmi hojně se potí. Někdy i mnohou skrytou chorobu prozradí přílišné pocení.
Tak ku př. souchotiny velmi často počínají hojným ranním potem. Kromě toho se stává, že některé osoby, jinak úplně zdravé, mnoho se potí, často bez příčiny. Jest to jakási slabost tělesná, která náchylnost k silnému potu zavinuje. S chorobou touto spojeny jsou mnohé nepříjemnosti. Není-li při ní zachována úplná čistota, velmi často zapáchá ošklivě celé tělo. Zápach ten bývá někdy velmi odporný tak, že přítomnost osoby oné ve společnosti úplně nemožnou činí.
Kromě toho účinkuje nepříznivě pot i na samu kůži, na níž vznikají malé puchýřky (potničky), které silně svědí a nutí člověka jimi postiženého, aby se škrábal. Rozškrabáním povstanou z potniček vřídky a krvácivé oděrky, které musejí se pak delší čas hojiti. V místech, kde přiléhá kůže na kůži (pod paží nebo mezi stehny) povstávají odpařeniny, které třením při pohybu se zhoršují a silně mokvají.
Mimo tohoto potu povšechného vyskytuje se pocení místní, zvláště na nohou, na rukou, v okolí rodidel neb plodidel; jsou známy i zajímavé případy, kdy osoby některé potily se jen na půl těla, kdežto druhá polovina suchou zůstávala. — Nejvíce nepříjemným jest pocení nohou, které s hnusným zápachem spojeno bývá.
Chceme teď krátce promluviti o »domácích prostředcích«, jimiž možno přílišného potu se zbaviti. Potí-li se mnoho celé tělo, prospěje tu neobyčejně čistota — lázně na. celé tělo, které nutno denně bráti. Abychom odstranili zápach potu, přidejme vždy k vodě v níž se koupati chceme, 25 až 30 gr levandulového líhu neb tinktury myrrhové anebo kolínské vody. Taktéž jest časté převlékání a měnění prádla nutným. Je-li příčinou potu přílišná tučnost těla, jest potřeba kromě lázní i patřičné diety použiti.
Povstanou-li potničky (puchýřky), chraňme se je snad rozškrábati nebo rozedříti. Postačí tu úplně, namažeme-li místo na němž puchýřky se objevily, nějakým neškodným tukem (lanolinem, vaselinem a p.). Odpařeniny pod paží a mezi stehny nutno zaprášiti rýžovou moučkou.
Při hojném pocení nohou jest třeba každodenně nohy umývati, měniti punčochy i obuv. Mějme v zásobě 2—3 páry bot, které ob den vyměníme z té příčiny, aby obuv byla stále suchou. K omývání nohou hodí se teplá voda, v níž jsme rozpustili as 10 neb 15 gr kamence. Výborně nám též poslouží odvar z dubové kůry nebo z duběnek, jejž si připravíme takto: Vezměme 20 gr dubové kůry nebo duběnek a vařme je ve 2 litrech vody po celou hodinu. Pak odvar procedíme na umývadlo a přidáme tolik studené vody, aby tekutina byla mírně teplá. V lázni té pak řádně nohy vykoupáme.
Po koupeli mají se nohy řádně vysušiti. Velmi prospěšno jest, choditi půl až 1 hodinu bosýma nohama po pokoji. Než se obujeme, posypeme nohy zasýpacím práškem dle předpisu:
Vezmi:
Prášku ze škrobu rýžového | 100.00 gr. |
Kysličníku zinečnatého (zinkové běloby) | 25.00 gr. |
Kyseliny salicylové | 2.00 gr. |
Tímto práškem se popráší na vnitřní straně i ponožky. Omývání nohou, zaprašování a měnění punčoch musí se díti každodenně.
témata článku:
Diskuze k článku „Nadměrné pocení a jeho přírodní řešení za časů našich prababiček“