Novo-Yorský časopis v roce 2899.
V časopise „Forum“ líčí nyní již úplně osleplý Jules Verne list, který má v Novém Yorku r. 2899 pod titulem „Earth Chronicle“ vycházeti, a podává o redaktorovi téhož, Mr. Fritz Napoleonu Smithovi, tento zajímavý obrázek.
Z tohoto obrazu budoucnosti jest vyjmouti, že duševní a technické pokroky, jimiž se třetí tisíciletí po Kristu vyznamenává, dosáhlo takové výše, že ku rozšiřování novinářských zpráv již knihtiskařský lis nestačí. „Eearth Chronicle“ má 85 milionů abonentů a každý z nich jest majetnikem fonografu.
Tento aparát přijímá nejen tóny, nýbrž je i vydává v libovolné vzdálenosti od místa původu. Redakce „Earth Chronicle“ jest v paláci jeden kilometr dlouhém. Nad tímto palácem vlaje prapor Spojených států amerických, který nyní 100 hvězd čítá.
V jednom z redakčních sálů nalezá 500 reportérů, kteří pomocí telefonů všem abonentům veškeré novinky sdělují, jež ze všech končin během noci došly. Tyto zprávy ilustrují se pomocí telefonografie. V jiném sále sleduje velký počet astronomů vše, co děje se na planetách, každou minutu přinášen jest z každé planety fototelegram. Třetí sál zaznamenává atmosferické údaje; zde nalézá se také 1000 obrovských přístrojů, jež oznámení v ohromných rozměrech na horizontu zobrazují a která každým z okna nebo z ulice čtena býti mohou.
Tyto a ještě jiné sály jsou pod dozorem chefredaktora Smitha; týž přijímá každé ráno ve svém kabinetě vyslance u americké vlády. Mezi jiným popisuje Jules Verne podobnou audienci ze dne 25. září 2899. — Jest to sice velice pěkný obrázek, jen že ještě trochu příliš vzdálený.
Poznámka Bejvávalo.cz
Co říkáte na tuto předpověď fungování internetu?
témata článku:
Diskuze k článku „Jules Verne: jak předvídal internet a sociální sítě?“