Tibetští lamové.
Velikou pozornost vzbudilo tyto dny poselstvo tibetské, vyslané od nejvyšší dvojice bagdolamy a dalailamy, v jichž rukou soustředěna veškerá moc politická i náboženská rozlehlých končin Tibetu, k »bílému caru« do Evropy vypravená.
Obrovská říše Tibetská, nejvyšší to planina země, prostírá se ve středu Asie mezi Čínou, Indií a Sibiří. Jakousi ochrannou vládu vykonávala nad ní doposud Čína, jejíž moc však posledními událostmi tak jest otřesena, že Tibet jal se ohlížeti po novém ochránci, jímž ovšem nemohl býti nikdo jiný, nežli nejbližší jejich soused severní, mocný car ruský. Poselstvo tibetské, jehož vypravení přikládá se světodějná důležitost, uvítáno na Rusi ovšem s neobvyklou pozorností a poctou.
Náboženství lamu neboli lamaismus jest smíšenina buddhismu s tak zv. šivaismem a šamaismem; podobá se dosti křesťanství, ano, zná též křest, biřmování, zpověď, posty, mše za zemřelé, slavnost dušiček, kláštery mužské i ženské, a obřady i krojem duchovních svých upomíná živě na obdobné zjevy katolicismu.
Na obraze našem vidíme skupinu tibetských kněží — lamů — s růženci a zvonky v rukou; obraz zajímavý každému sledovateli souvěkých událostí světových.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak tibetští lamové prosili vládce Ruska o ochranu Tibetu“