Museum Království českého, v Praze
Přední ozdoba královské Prahy a zejména největšího jejího náměstí, náměstí Svatováclavského, dřív Koňským trhem zvaného, jež na jihovýchodě účinně uzavírá a v nádherné panoráma doplňuje.
Stavba to zcela nová, s níž započato v r. 1883. a jež v desíti letech ukončena a svému účelu odevzdána. Stojí volně na hranici Král. Vinohrad a Nového Města Pražského na místě bývalých hradeb, jež nyní se zemí srovnány a dílem v park proměněny, dílem budovami zastaveny.
Nad prvním patrem vine se kolem celé budovy řada pamětních mramorových desek se jmény mužův o zemi českou nejzasloužilejších. S vysoké střední kopule musea prostírá se vskutku čarokrásný pohled na celou Prahu kolem dokola rozloženou.
Směrem severozápadním od hlavního průčelí musea rozvírá se nádherná perspektiva jednoho z největších náměstí světa, jímž jest Svatováclavské náměstí, 682 metrů dlouhé a 60 metrů široké. Se strany opačné směrem k museu, jak náš obraz znázorňuje, stoupajíc náměstí povlovně do výše, poskytuje zvláště za večera, kdy tone v záři velkých obloukových lamp elektrických, pohled velkolepý.
Poslední dobou byly z náměstí tohoto odstraněny všecky trhy, a upravuje se nyní znovu co nejpečlivěji na promenády. Stromům však nevalně se daří zde v půdě plynem prosycené. Na náměstí tomto má býti postavena také socha Jana Husa, vedle soch jiných slavných velikánů české minulosti.
témata článku:
Diskuze k článku „Jak vypadalo Václavské náměstí po dokončení Národního muzea?“