Přebíšská brána, v Českém Švýcarsku
Nehrubě vhodným jménem Českého Švýcarska označena jest oblast pískovce mezi Labem, potokem Kamenicí a severní hranicí Čech.
Utěšený koutek, plný malebných pohledů, krajina bohatě přírodními krásami nadaná, podobná tajemné dílně přírody, v níž se dá zvědavému zraku lidskému nejlépe nahlédnouti do tajemství jejího tvoření. Přebíšská brána jest jednou z nejzajímavějších partií této krajiny, turisty velmi četně navštěvované a k jejich pohodlí také jak náleží zařízené.
Jak skytá kyklopická stavba tato se strany, odkudž vzat i náš pohled, dojem rozmarné nádhery, tak se strany druhé, ústíc do strmé a srázné prohlubně, zatajuje v diváku dech drsnou svojí ohromností. Pod smělým zaklenutím v mohutném rozpjetí se chytajících skalisk strnete bezděky, aby ta spousta, visící takořka v povětří, nesřítila se vám na hlavu. Však zbytečné to obavy. Sta let stojí skály nepohnuty v bouři i hromu se svými slujemi a puklinami, již již rozvratem hrozícími, a další věky přečkají.
Geologové vysvětlují vznik podivných útvarů těchto jednak tím, že písek na někdejším dně mořském v hojných vrstvách usazený se smrštil v pískový kámen, jednak i vlivy vulkanickými a podmílavou činností vody.
témata článku:
Diskuze k článku „Jaké to bývalo na Přebíšské bráně v Českém Švýcarsku?“