Sisoj Veliký.
Dojem, jejž vzbuzuje pohled na moderní válečnou loď, vyzbrojenou a zcela pohotovou ku plavbě i k boji, jest neobyčejně veliký.
Tato hromada železa, zdánlivě nemotorná a nehybná, na níž přece každá nejnepatrnější drobnůstka jest umně zpracována, přesně mathematicky vypočtena a k celku úplně úměrná, může býti zatížena sty lidmi a tisíci kilogramů nákladu, a přece na daný povel a pokyn stroje pohybuje se jako těleso živé s rychlostí, mrštností obrovského tvora vodního, nějakého báječného leviathana.
Dalekohledy a přístroje signalisační jsou jako obrovská tykadla — a několik desítek děl dovede udržeti cizí nepovolané návštěvníky v patřičné vzdálenosti. Jest to celá plovoucí železná pevnost, řítící zmar a zkázu na nepřítele.
A přece stačí zase na druhé straně jediný zákeřný přístroj nepatrných rozměrů, vystřelené torpédo nebo roztoulaná vodní mina, aby celou tuto obrovskou stavbu se všemi lidskými bytostmi vyhodila do povětří a po té za kořist nenasytnému okeánu — a dílo, vyžádavší si milliony nákladu, obráceno mžikem v niveč.
Ruský obrněnec první třídy, Sisoj Veliký, admirálská loď východního loďstva, jak z praporů jeho vidno, jest takovým pravým obrem vodním, jakž svědčí jeho úřední data: nosnost 9180 tun, rychlost 15½ uzlů, výzbroj deset velkých a dvacet osm malých děl, a 590 mužů posádky.
Loďstvu ruskému nadchází nyní doba historicky rozhodná, kéž duch starých hrdinů námořních, Orlova a Spiridovova stojí s ním a vede je k vítězství!
témata článku:
Diskuze k článku „Ruská admirálská bitevní loď Sisoj Veliký“