Napoleonův kočár, ve Versaillích.
Mezi památkami královské a císařské doby ve Versaillích nachází se také. tento nádherný kočár: celá jeho dřevěná kostra poseta jest zlatými ozdobami a také vnitřek jest nejvýš elegantní.
Císař Napoleon I. jel s císařovnou Marií Louisou k oddavkám v tomto kočáru do kathedrály Notre Dame. Celá Paříž byla radostně rozechvěna a tehdáž budoucnost Napoleonova zdála se býti velkolepější nežli kteréhokoliv jiného smrtelníka.
A přece vezla ho tato zlatá kola — jak pyšný Korsikán sám později se vyjádřil — k »propasti kvítím pokryté«. Ano, takovou byla tato nešťastná svatba, která následovala po jeho rozvodu s Josefinou.
Tato, o něco starší nežli Napoleon sám, byla mu stále přítelem a důvěrnicí. Již od počátku přispěla tato moudrá paní velice k jeho úspěchům a pro svůj důvtip byla velmi dobrým rádcem.
Co byla naproti ní Marie Louisa? — Jednoduchá, nezkušená dívka, před kterou císař musil se míti stále na pozoru, aby jeho plány nebyly sděleny rakouskému dvoru. Slabou, nestálou povahu této druhé manželky Napoleonovy bylo možno jasně vyčisti z její tváře, kdežto první manželka jevila se jako rekyně.
Ve prospěch Francie zřekla se netoliko prvního trůnu Evropy, ale také prvního vládce světa, muže, kterého milovala. »Přinese mu to neštěstí,« říkali mužové z lidu, když rozhlásil se jeho rozvod s Josefinou, a — měli pravdu.
témata článku:
Diskuze k článku „Kočár, ve kterém se ženil Napoleon Bonaparte“