Co se kouřilo jako náhražka tabáku? Konopí, natě rajčat nebo třeba listy rebarbory

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Epocha 1904, autor —l.
Kouření tabáku je rozšířené po celém světě, ale někde se kromě něj kouří i jiné věci. Zajímavý historický pohled nejenom na kouření konopí vám přináší článek z roku 1904.
Následující text pochází z roku 1904

Náhražky tabáku.

Málo kdo by se asi odhodlal při odpolední kávě vykouřit dýmku drtin, jež byly máčeny v odvaru z pepřových zrnek.

Ač se zdá být takováto směs jakožto náhrada za tabák nemožná, přec ji kouří Indiani na pobřeží Alašky se zřejmým zalíbením. Ovšem že se jim často rozbolaví rty a také ostrý kouř jim kazí u veliké míře zrak.

Kuřáci bramborové natě a natě rajského jablka jsou u nás docela obyčejným zjevem. Jakkoli obě tyto rostliny obsahují narkotickou látku, je nicméně mírný jich požitek skoro neškodný.

Po nemírném požívání dostaví se však i tu těžké opojení, ze kterého se kuřák probouzí prudkou bolestí hlavy a s pocitem největší vysílenosti; nezřídka jsou duševní poruchy a sebevraždy následky nemírného požívání těchto listů.

Velmi často kouří naši venkované listy rebarbory, řepy a šalvěje; tyto druhy kuřiva možno ještě považovat za nejnevinnější ze všech.

Na ostrově Jamaice kouří všechny společenské třídy bez rozdílu »ganjah«, druh to západoindického konopí, leč s velmi neblahými následky. Tuto bylinu prý užili náčelníci posledního velkého tamního povstání, aby učinili Sepoye tak zuřivými, jak se tito v celém boji jevili.

Kouření této byliny má podivné následky; jeho požitím ztrácí člověk jasnou představu o čase, místě a zvucích. Minuta prý mu připadá dlouhá jako měsíc, malíček na ruce nesmírně dlouhý, hlas dítěte jako třesk výstřelů ručnice. Neustálé požívání její působí prý záchvaty podobné ztrnutí a mnohdy úplnou blbost.

Jakožto nejúčinnější prostředek proti katarrhům kouří venkované v odlehlých krajích Anglie tabák z devětsilu, známé to u nás jarní rostliny. Je to drť z usušených listů této byliny, jež roste na vápenaté půdě. Kouř z tohoto »tabáku« nemá žádné špatné následky; kazí jen zrak, avšak osvědčuje se zato prý velmi znamenitě jako lidové léčivo proti těžkosti při dýchání.

Ve Švédsku se ve značné míře kouří t. zv. »horský tabák« z listů různých domácích rostlin, jež se taktéž rozmělní na prášek; kuřák tohoto tabáku však časem tělesně i duševně slábne.

Mimo tyto náhražky pravého tabáku — nemluvě ani o opiu — užívá člověk v různých končinách světa ještě všelikých jiných součástí rostlinných pro ukojení svého kuřáckého labužnictví — ovšem vždy s méně neb více špatnými následky.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1904, autor —l.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. září 2018


Diskuze k článku „Co se kouřilo jako náhražka tabáku? Konopí, natě rajčat nebo třeba listy rebarbory“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.