Na vrcholu Ještěda.
»Je mi tě líto, starý Ještěde!« Tak básnicky nadšeně oslovuje Karolina Světlá horu Ještěd, tak málo známou ve výpočtu českých vrchů, jak je bájesloví našeho lidu obetkává národními pověstmi a pohádkami!
V jeho stínu vznešená paní napsala celou řadu úchvatných románů a povídek svých, a to již dodává Ještědu zvláštního kouzelného přísvitu! Neboť kolik těch prací vybráno právě z duše toho lidu českého, jemuž tvoří hora Ještěd mocnou národní hradbu na severu!
Mocný Ještěd jest střediskem celého pohoří Ještědského, táhnoucího se v délce asi 26 km. od hranic saských k jihovýchodu. Dosahuje výše 1010 m. — jest tudíž nejvyšší horou v celém vnitřním území českém; tvoří také rozvodí dvou moří — s jeho boku unikají bystřiny s Nisou do moře Baltického a s Jizerou do moře Severního. S výše jeho jaký rozkošný pohled dokola a daleko až do kraje českého!
Celé Pojizeří, Hory Lužické, Středohoří a pláň českou k Řípu a za jasného počasí až i k hranicím moravským lze odtud shlédnouti.
Ještěd jest místopisně a historicky pohořím nesmírně důležitým — tvořil kdysi meze tří plemen českých a přirozenou hranici proti sousední říši polské — obrovské hvozdy zdejší byly zde neprostupnou baštou oproti každému národu s cizí strany.
témata článku:
Diskuze k článku „Jaký byl Ještěd před stavbou legendárního vysílače?“