Jaká jsou kasina dnes a jaká byla v minulosti: 7 zásadních rozdílů (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Dá se říct, že hazard je do určité míry starý jako lidstvo samo. Jsou zdokumentované případy ze starověké Číny a Egypta z období před mnoha tisíci lety, které ukazují, že hazard byl pravděpodobně součástí všech civilizací na této planetě.

Jaká jsou kasina dnes a jaká byla v minulosti: 7 zásadních rozdílů

Dá se říct, že hazard je do určité míry starý jako lidstvo samo. Jsou zdokumentované případy ze starověké Číny a Egypta z období před mnoha tisíci lety, které ukazují, že hazard byl pravděpodobně součástí všech civilizací na této planetě. Je zřejmé, že rané formy hazardu nebyly tak rozvinuté jako ty dnešní, ale základní koncept se nezměnil. Lidé zkrátka na něco sázeli v naději, že vyhrají. A dnes děláme úplně to samé. Akorát máme k dispozici hazard ve vyspělejší podobě.

První instituce, která by alespoň zhruba odpovídala popisu dnešního kasina, byla otevřena v roce 1638 v italských Benátkách a jmenovala se Ridotto. Hrály se zde dvě kasinové hry – biribi a basset. Ta první fungovala na principu loterie a hráči sázeli na to, které ze 70 možných čísel vytáhne krupiér z pytlíku. Ta druhá byla složitější karetní hrou, ale princip byl pořád loterijní.

Jenže odtud vedla pořád dlouhá cesta k tomu, jak hazardní instituce fungují dnes. Kasina, alespoň v té podobě, v jaké je známe dnes, si největší popularitu získala na pomezí 19. a 20. století, ale přesto se od těch dnešních v mnohém lišila.

V čem tedy spočívá rozdíl mezi moderními kasiny a těmi, které působily před stovkami let? Ukážeme si 7 zajímavých rozdílů.

1. Automaty byly tříválcové mechanické stroje

Automaty se dnes těší velké oblibě. A není divu. Množství prostředků vkládaných do toho, aby moderní automaty připravily hráčům co nejnapínavější a maximálně strhující zážitek, není zrovna malé. Základní koncept sice zůstal stejný jako před 100 lety, ale automaty se rozhodně proměnily.

Jednalo se o mechanické stroje s fyzickými válci, které se ve stroji skutečně točily, a výsledek hry závisel na poloze, ve které zastavily. Automaty fungující na tomto principu se stále najdou, ale u většiny moderních automatů už na fyzické válce nenarazíte. Mají „pouze“ virtuální válce a výsledek hry určuje generátor náhodných čísel.

Přechod do digitálního světa navíc výrobcům her umožnil přicházet se strhujícími novými koncepty a bonusovými funkcemi, které by zkrátka u starých strojů nebylo možné realizovat.

2. Lidé se museli slušně obléct a na návštěvu kasina řádně připravit

Kasina v minulosti uplatňovala velmi přísný dress code a ke hře pouštěla pouze dobře oděné lidi. I dnešní kasina v řadě případů uplatňují přísný dress code, ale na většinu míst se dostanete, aniž byste si museli lámat hlavu s tím, co se vezmete na sebe

Pokud jde o vybranější kasina, mnoho z nich vyžaduje oblečení na pomezí business formal a smart casual stylu. Kasina v rezortech často povolují i ležérnější outfity, jako jsou například kraťasy nebo boty s otevřenou špičkou. Kasina na onlinech serverech ale žádný dress code nevyžadují. Můžete klidně hrát v pyžamu nebo i ve spodním prádle, když se vám bude chtít.

Je na vás, kterou cestou se vydáte. Máte chuť se pěkně obléct a zajít si do luxusního kasina? Prosím. Nikdo vám ale nebude bránit zůstat doma a hrát v tom, v čem je vám nejpohodlněji. Otázka je, zda je vaším cílem samotná hra nebo zda si to chcete v luxusním kasinu užít celkově. Rozhodnutí je na vás.

3. Bohatí a chudí lidé hráli různě

Bohatí i chudí hrají stále jinak, ale mají k dispozici prakticky stejné hry i možnosti. Tak tomu ale v historii hazardních her nebývalo vždy.

Například v Anglii mohli legálně hrát pouze bohatí. To vedlo k tomu, že bohatí hráli hry s vysokými sázkami v oficiálních klubech, zatímco chudí mohli hrát pouze v nelegálních undergroundových spolcích, kterým se říkalo „měděná pekla“.

4. Nejrozšířenější formou sázení byly dostihy

Pokud jde o sportovní sázení, možnosti byly oproti dnešku zcela jiné. Je to dáno tím, že většina sportů, jak je známe a milujeme dnes, byla před stovkami let ještě v plenkách nebo vůbec neexistovala. „Odvětví“ sportovních sázek v minulosti kralovaly dostihy.

5. Vrchol popularity hry Faro

V 19. století se těšila extrémní popularitě hra Faro. Teď už tomu tak bohužel není. Hru se dokázal velmi rychle naučit každý. Řada lidi si ji osvojila takřka okamžitě a oblibu si získala zřejmě díky nízké výhodě kasina.

Jenže právě z důvodu nízké výhody kasina začali krupiéři podvádět, aby svou výhodu nad hráči zvýšili, což může být i jeden z důvodů, proč už stůl na Faro dnes prakticky nikde nenajdete.

6. Hazard a pití šly ruku v ruce

Řada lidí se při hazardních hrách ráda napije. To se nijak nezměnilo, ale spojení hazardních her a alkoholu bylo tehdy mnohem silnější.

Proč? Protože mnoho lidí dnes hraje online. Ano, nikdo vám nebrání nalít si skleničku při hře v online kasinu, ale procento těchto lidí je nepochybně nižší než těch, co popíjí v kamenných kasinech.

V minulosti byly navíc hazardní hry v mnoha zemích nelegální a soustřeďovaly se pouze do undergroundových spolků, jejichž nelegální činnost byla často mnohem rozsáhlejší. Mohlo jít například o nelicencovaný prodej alkoholu i mnohem horší věci.

7. Ruleta je jediná hra, která zůstala prakticky beze změny

Ne všechno se ale změnilo. Například u rulety se v posledním století mnoho změn neudálo. Její pravidla i výplaty zůstaly v zásadě beze změny, takže si můžete zahrát téměř tu samou hru jako před stovkami let.

Jeden malý rozdíl by se však našel. Díky lepším výrobním postupům jsou ruletové stoly a ruletová kola mnohem přesnější, čímž se eliminují jakékoli odchylky od skutečné náhodnosti, která je pro poctivou hru zcela nezbytná.

Obecně vzato lze říct, že hry jsou v současné době poctivější, díky kvalitnějším výrobním postupům hazardních zařízení se u nich vyskytují menší odchylky a krupiéry i hráče odrazují od nekalého jednání kamerové systémy.


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost!
Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
23. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.