Běžně rozšířené klíště obecné zná každý návštěvník přírody. Víte ale, že existuje i klíště americké - Ixodes americanus? Podívejte se, co se o něm psalo ve školních učebnicích v roce 1849.
Vypsání živočichův - 1849, autor Dr. Jozef Pečírka.Jak věrný pes zachránil malé dítě před udušením
[ téma: 1908, pes, děti, neštěstí ]Psi jsou nejenom věrní, ale i velmi chytří přátelé lidí. Článek z roku 1908 vás seznámí s příběhem, kdy zdánlivě obyčejný pes díky svém moudrosti a také neodbytnosti zachránil život malého nemluvněte.
Řeznické noviny - 1908, autor neuveden.Jak se z evropského vrabce stal úhlavní nepřítel Ameriky
[ téma: 1905, ptáci, příroda, amerika, usa, škůdce ]Před několika lety byl u nás vrabec domácí vyhlášen jako Pták roku. Jak vám ukáže článek z roku 1905, tak tehdejší Američané by s takovým pozitivním hodnocením tohoto drobného ptáčka jistě nesouhlasili. Místo toho se naopak všemi silami snažili s vrabci bojovat.
Epocha 1905, autor —s.Tragédie v Rusku: smrt hladem celé rybářské vesnice včetně dětí
[ téma: 1913, smrt, hlad, Rusko ]Život rybářů žijících na vzdálených ostrovech je velmi těžký a nic neodpouštějící. Článek z roku 1913 vám představí mimořádně tragický osud všech obyvatel jedné rybářské vesnice z ostrova Novaja Zemlja na severu Ruska, kterému nebyly ušetřeny ani ženy a děti rybářů.
Obrana venkova - 1913, autor neuveden.Zajímavá historie pokojových rostlin v našich domovech
[ téma: 1902, květiny, domov, dekorace, příroda ]Okrasné pokojové rostliny jsou dnes samozřejmou součástí většiny domácností. Jejich cesta do květináčů na poličkách v našich pokojích byla ale složitější, než se může na první pohled zdát. Více se o historii pokojových květin a rostlin dozvíte v článku z roku 1902.
Česká hospodyně 1902, autor Št. Chl.Jedovaté dřevo: nebezpečná krása, skrytá v přírodě
[ téma: 1908 ]Dřevěný nábytek nebo dřevěné obložení stěn je jistě krásná věc. Ale i v takové čistě přírodní kráse se může skrývat nebezpeční pro lidské zdraví. Více vám o zdravotních nebezpečích dřeva z některých stromů prozradí článek z roku 1908.
Epocha - 1908, autor Prof. Fr. Michl.K čemu naše armáda potřebovala 270 vagonů krmiva pro ptáky?
[ téma: 1936, ptáci, armáda, komunikace ]V dnešní době je komunikace na velké vzdálenosti velmi rychlá, snadná a navíc i celkem levná. Není to ale zas až tak dlouho, co bylo vše o hodně složitější. Článek z roku 1936 vám prozradí, jaký způsob předávání zpráv se ještě tehdy využíval a kolik tun ptačího krmiva pro něj naše armáda ročně potřebovala.
Pozor - 1936, autor neuveden.Proč se ptákům dává zobat písek a jak vznikají ptačí perly
[ téma: 1901, ptáci, zvířata, příroda ]Dávat zvířeti do jeho krmení písek se může zdát jako týrání, ale v případě ptáků to rozhodně neplatí. Článek z roku 1901 vám vysvětlí, proč by v případě ptáků naopak měl být hrubý písek a kamínky součástí jich zdravé stravy.
Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.Revoluce v dřevorubectví: tiché kácení stromů elektřinou
[ téma: 1903, les, kácení, elektřina ]Když se řekne dřevorubec a kácení stromů, tak vás asi napadne hlučná pila, hromada pilin a tlející pařezy. Článek z roku 1903 vám popíše daleko modernější způsob kácení stromů, při kterém jde navíc práce daleko snadněji a rychleji.
Epocha - 1903, autor —s.Slepičí vejce obsahující jedovatý arsen
[ téma: 1903, slepice, jed, výzkum ]Každý čtenář a divák detektivek jistě ví, že arsen je prudký jed. Jak vám ale ukáže článek z roku 1903, tak tuto jedovatou látku lze najít i v tak tradiční součásti lidské stravy jako je obyčejné slepičí vajíčko. Zajímá vás, v jaké části vejce je arsenu největší množství?
Epocha - 1903, autor — s.