Mnoho lidí pokládá rakovinu za novodobou nemoc, která před pár desetiletími neexistovala. Článek z roku 1902 vám ukáže, že již tehdy lékaři ze všech sil hledali léčbu této zákeřné nemoci. A stejně jako dnes, i tehdy vycházela řada článků o nadějných nových lécích na rakovinu.
Česká hospodyně - 1902, autor neuveden.Rok 1911: Proč církev nechtěla ženám usnadnit porod
[ téma: 1911, lékaři, porod, církev ]I dnes je v mnoha zemích aktuální téma, zda má církev právo mluvit ženám do otázek týkajících se těhotenství. Článek z roku 1911 vám přiblíží, jaké nečekané připomínky měla kdysi církev ke snahám lékařů, kteří chtěli ženám zjednodušit náročný a bolestivý porod.
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.Rok 1901: Domácí lék našich prababiček proti kašli
[ téma: 1901, zdraví, kašel, léčení ]Trápí vás kašel? Zkuste k jeho léčení využít domácí přírodní medicínu, kterou doma připravovaly proti kašli už naše babičky a prababičky. Recept na jeho přípravu vám popíše článek z roku 1901. Kromě kašle prý navíc skvěle pomáhal i proti průjmu u dětí.
Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.Jak se zdravotní půst časem změnil na podivné umění v hladovění
[ téma: 1913, hlad, půst, zdraví ]Držíte občas půst a doufáte tak ve zlepšení svého zdravotního stavu? V tom případě vás jistě zaujme článek z roku 1913, který vás seznámí s historií půstu, se zvířaty držícími občas půst i s tím, jak někteří lidé dokázali povýšili půst na umění.
Česká hospodyně - 1913, autor neuveden.Smrt následníka anglického trůnu a další vysoce postavené oběti epidemie
[ téma: 1892, epidemie, smrt, celebrity ]Epidemie může zasáhnout každého a smrt se v takovém případě neptá na vznešený původ nebo bohatství. Článek z roku 1892 vás seznámí s řadou vysoce postavených lidí z celého světa, kteří tehdy i přes veškerou lékařskou péči podlehli chřipkové epidemii.
Národní listy - 1892, autor neuveden.Proč dospělí lidé koktají a jak koktavost léčit
[ téma: 1929, komunikace, řeč, psychologie ]Trápí vás nebo vaše známé zadrhávání v řeči a koktání? Třeba by vám mohl pomoci výzkum vídeňského lékaře Löwa, který měl s léčbou koktavosti velké úspěchy. Více se o jeho metodě dozvíte v článku z roku 1929.
Lidové noviny - 1929, autor E.Zapomenutý recept našich prababiček na zastavení krvácení
[ téma: 1912, krvácení, návod, lékařství ]Naše babičky a prababičky znaly řadu zajímavých a dnes už zapomenutých receptů, pomocí kterých si dokázaly poradit s nejrůznějšími problémy. Článek z roku 1912 vám poradí doma vyrobený prostředek, pomocí kterého lze snadno zastavit drobné krvácení.
Česká hospodyně - 1912, autor neuveden.Varování před zakázanými dohodami mezi lékaři a lékárníky
[ téma: 1903, lékaři, peníze, podvod ]Lékařům vkládáme do rukou své životy a doufáme, že nás ve spolupráci s lékárníky uzdraví. Některým zdravotnickým pracovníkům jde ale více o vlastní zisk, než o zájem pacientů. Jeden takový případ vám popíše článek z roku 1903. Myslíte, že se podobné situace stávají i dnes?
Pozor - 1903, autor Dr. s—.Dalmácie - romantická země, které se záhadně vyhnula epidemie
[ téma: 1890, dalmácie, epidemie, historie ]Venku je škaredé počasí a k tomu statistické údaje o lidech nakažených epidemií Covid-19 děsivě stoupají. Proto vám přinášíme výlet do krásné Dalmácie v roce 1890, kterou v té době jako jedno z mála míst v Evropě netrápila ani epidemie vražedné španělské chřipky, ani špatné počasí.
Národní listy - 1890, autor neuveden.Hudba jako zázračný lék na chorobnou spavost
[ téma: 1920, spánek, hudba, medicína, nemoc, narkolepsie ]Říká se, že hudba léčí. Článek z roku 1920 vám popíše případy, kdy to platilo doslova. Až lékaři vhodně zvolená hudba dokázala z hlubokého spánku probudit pacienty, které po dobu několika dní nebylo možné vzbudit žádným jiným způsobem.
Národní listy - 1920, autor neuveden.