Varování lékařů před podceňováním epidemie, která si nakonec vyžádala miliony mrtvých
[ téma: 1899, epidemie, chřipka, nemoc ]Celý svět si pomalu zvyká na epidemii koronaviru a onemocnění Covid-19, někdy označované jako čínská chřipka. A jak si na ní lidé zvykají, tak polevuje i jejich opatrnost. Před něčím podobným varoval i článek z roku 1899, kde šlo ale o epidemii španělské chřipky. A jak to nakonec dopadlo, to jistě víte.
Národní listy - 1899, autor neuveden.Překvapivý elixír zdraví, se kterým hravě překonáte 100 let
[ téma: 1906, zdraví, dlouhověkost, potrava ]Toužíte po dlouhém a hlavně zdravém životě? Můžete zkusit recept, pomocí kterého se bez pomoci chemie a zázračných omlazovacích prostředků v plném zdraví dožila vysokého věku 105 let jistá Marie Fayová. Více se o tajemství jejího dlouhého života dozvíte v článku z roku 1906.
Lidové noviny - 1906, autor neuveden.Fred H. Albee: legendární chirurg, který doslova čaroval s kostmi
[ téma: 1927, operace, chirurgie, pokrok, medicína ]Americký chirurg Frederick Houdlette Albee způsobil svými pokrokovými metodami v lékařství doslova revoluci. Jak se to dr. Albeemu podařilo a co všechno bylo díky němu najednou možné léčit, to vám prozradí článek z roku 1927.
Lidové noviny - 1927, autor Dr. Jaroslav Hůlka.Zapomenutý trik našich prababiček na léčbu opařenin
[ téma: 1901 ]Bolestivé opaření od vařící vody nebo nejrůznější popáleniny se mohou stát v každé domácnosti. Zajímá vás, jak takové bolestivé nehody kdysi léčily naše prababičky? Článek z roku 1901 vám prozradí způsob, pomocí kterého se prý opařeniny dokázaly krásně a bez puchýřů zahojit.
Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.Hygiena před 250 lety: voda je jedovatá, koupání je zločin
[ téma: 1912, hygiena, koupání, voda ]Život v dávných dobách byl občas dost ... zapáchající. Článek z roku 1912 vám přináší velmi zajímavé svědectví, jak se kdysi nejvyšší šlechta i slavní lidé stavěli k otázkám hygieny, mytí, koupání nebo třeba čištění zubů. Chtěli byste v takové době žít?
Česká hospodyně - 1912, autor neuveden.Smrt, zaviněná obyčejným špendlíkem
[ téma: 1913, smrt, děti, neštěstí ]I malá nepozornost při péči o dítě může způsobit velkou tragédii. Tím nejhorším možným způsobem se o tom přesvědčila jedna česká rodina žijící v Americe. Více v článku z roku 1913.
Slavie - 1913, autor neuveden.Kdy je pití octu zdravé a kdy naopak ocet zdraví poškozuje?
[ téma: 1901, ocet, zdraví, voda ]Pijete pravidelně pro zdraví jablečný nebo vinný ocet a myslíte si, že tím pomáháte svému zdraví? Článek z roku 1901 vám ukáže, kdy je ocet zdravý a kdy může naopak pití octu vašemu zdraví uškodit.
Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.Podivná péče o české pacienty ve Vídni za dob Rakousko-Uherska
[ téma: 1907, čeština, Vídeň, lékaři ]Jaké to bylo za dob Rakousko-uherské monarchie, pokud měla česky mluvící pacientka zájem o vyšetření u specialisty ve Vídní? Jak vám ukáže článek z roku 1907, tak měl tehdy vztah některých rakouských lékařů k českým pacientům k ideálu daleko.
Lidové noviny - 1907, autor neuveden.Zvláštní spor lékaře s pacientem o ceně úspěšné operace
[ téma: 1895, soud, lékař, peníze ]Lékaři si odměnu za navrácení zdraví svých pacientů jistě zaslouží, někdy je ale těžké určit její adekvátní výši. Zajímavý případ, popisující finanční nejasnosti za operaci očí, vám popíše článek z roku 1895.
Národní listy - 1895, autor neuveden.Vzkaz lékařů církvi: přestaňte zvonit kostelními zvony
[ téma: 1901, lékaři, pacienti, církev, zvony ]Mohutné zvonění kostelních a klášterních zvonů může být krásné a romantické, ale má i své nevýhody. Článek z roku 1901 vám popíše, proč tehdy takové zvonění vadilo lékařům v nemocnicích.
Národní listy - 1901, autor neuveden.