Děsivý průběh vztekliny u muže, kterému nedokázal pomoci ani profesor Thomayer
[ téma: 1913, vzteklina, nemoc, smrt ]Díky účinnému očkování se dnes naštěstí nemusíme příliš obávat vztekliny. Článek z roku 1913 vám ale ukáže, jaké strašlivé nebezpečí kdysi vzteklina představovala. Pacientovi s ním tehdy nedokázal pomoci ani vyhlášený profesor Josef Thomayer, po kterém byla později pojmenována Thomayerova nemocnice.
Řeznické noviny - 1913, autor neuveden.Tragická smrt mladé dívky, která se stala obětí epidemie
[ téma: 1918, epidemie, smrt, vlastenectví, republika ]Říká se, že smrt si nevybírá. Přinášíme vám dojemný příběh statečné 14leté školačky, která v roce 1918 podlehla epidemii španělské chřipky. Její osud byl o to tragičtější, že i když byla ve svém věku velkou vlastenkou, tak zemřela pouze několik dní před vznikem Československa.
Pozor - 1918, autor neuveden.Konec praváků a leváků: škola bude děti učit psát oběma rukama
[ téma: 1923, škola, leváci, praváci, zajímavosti ]Jste pravák a máte levou ruku nešikovnou? Nebo jste levák a celý život zápasíte se světem přizpůsobeným pravákům? Článek z roku 1923 vám vysvětlí, proč je chybou rozdělovat lidi na praváky a leváky. Když se naopak už děti ve škole začnou učit psát oběma rukama, tak jim to v životě přinese řadu výhod.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Policejní zásah u homeopatického léčitele
[ téma: 1886, homeopatie, medicína, policie ]Mnoho lidí dodnes nemá jasno v účinnosti a smysluplnosti léčení pomocí homeopatik. Jak vám ukáže článek z roku 1886, tak tehdejší četníci měli v tomto ohledu zcela jasno.
Hlas - 1886, autor neuveden.Kouření: jaká složka kouře nejvíce škodí našemu zdraví?
[ téma: 1908, kouření, zdraví, nikotin, výzkum ]Už od dávných časů panuje věčný spor mezi příznivci a odpůrci kouření o jeho škodlivosti. Článek z roku 1908 vás seznámí s výzkumem, který testoval škodlivost nikotinu a kouření tehdejšími vědeckými metodami.
Epocha - 1908, autor —a.Zapomenutý lék proti alkoholismu, který překvapí svou sladkostí a účinností
[ téma: 1913, alkohol, zajímavosti, historie ]Chcete znát nejsladší a nejjednodušší metodu boje proti alkoholu, kterou přitom ale dnešní lékaři zcela ignorují? Popíše vám jí článek z roku 1913. Jestli ale tato obrana před alkoholismem skutečně funguje, to už budete muset vyzkoušet sami.
Obrana venkova - 1913, autor neuveden.Může matka s nakažlivou nemocí kojit své dítě?
[ téma: 1907, nemoc, kojení, děti ]Záškrt, dříve označovaný jako mázdřivka, tuberkulóza nebo spalničky (osypky) patří velmi nebezpečné nemoce, kterým je určitě lepší se vyhýbat. Ale co když touto nemocí onemocní kojící maminka? Může takto nemocná matka i nadále kojit? Odpověď na tuto otázku naleznete v článku z roku 1907.
Česká hospodyně - 1907, autor neuveden.Osvědčený přírodní lék proti černému kašli u dětí
[ téma: 1904, nemoc, léčení, přírodní lék ]Černý neboli dávivý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které je nejnebezpečnější především pro malé děti. Článek z roku 1904 vám popíše jeden ze způsobů, jak maminky v těchto dávných dobách černý kašel u svých dětí s úspěchem léčily.
Česká hospodyně - 1904, autor neuveden.Trápí vás bolesti hlavy a migrény? Řešte to jako naši předci
[ téma: 1902 ]Zajímá vás, co o bolestech hlavy a záchvatech migrény věděli lidé před sto lety? Historický článek z roku 1902 vás seznámí s tím, co tehdy lékaři věděli o vzniku migrén i o tehdejších možnostech jejího zmírnění. Třeba vám na bolest hlavy pomůžou i dnes.
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.Boj lékařů proti snaze vlády zrušit Ministerstvo zdravotnictví
[ téma: 1926, ministerstvo, vláda, zdravotnictví ]Vládní úsporná opatření bývají různá. Československá vláda v dobách první republiky přišla s nápadem, že v rámci úspor zruší celé Ministerstvo zdravotnictví a tělovýchovy. Článek z roku 1926 vám ukáže, jak na to tehdy odborná lékařská veřejnost reagovala.
Proč potřebujeme ministerstva zdravotnictví - 1926, autor neuveden.