Hitlerova reforma zdravotnictví: léčitelé bez vzdělání rovni lékařům
[ téma: 1937, medicína, léčitelé, Hitler, Německo ]Jak to v Německu dopadalo, když vláda Adolfa Hitlera postavila lidové léčitele bez odborného vzdělání na stejnou úroveň jako studované lékaře, vám přiblíží článek z roku 1937.
Volná myšlenka - 1937, autor neuveden.Moudrost našich předků: ovoce je základ pro dlouhý a zdravý život
[ téma: 1901, zdraví, strava, ovoce ]Jíte hodně ovoce? To děláte velmi dobře! Článek z roku 1901 vám popíše, jaký blahodárný vliv má na lidský život konzumace dostatečného množství ovoce a ovocných šťáv.
Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.Nosíte brýle? Známe jejich historii i první brýle v Čechách
[ téma: 1908, brýle, zdraví, historie, oči ]Dioptrické brýle pomáhají lidem s ostřejším pohledem na svět už velmi dlouho. Kde to ale všechno začalo? Nebo kdy a kde se z brýlí stal natolik důležitý módní doplněk, že je nosili i lidé se zdravým zrakem? Nejenom toto vám o historii brýlí prozradí článek z roku 1908.
Epocha - 1908, autor J. B.Jak celý svět bojoval s epidemií tuberkulózy
[ téma: 1914, epidemie, nemoc, historie, tuberkulóza ]Epidemie není jen koronavirus a Covid-19. Z minulosti většina lidí zná epidemii Španělské chřipky. Ale jen málokdo si vzpomene na tuberkulózu, která sužovala celý svět a smrtelně ohrožovala děti i dospělé. Jak to kdysi s řešením epidemie tuberkulózy bylo vám prozradí článek z roku 1914.
Eva - 1914, autor neuveden.Elektroléčba stará 2000 let
[ téma: 1926, elektřina, historie, medicína ]Léčení elektřinou je starší léčebná metoda, než si většina lidí myslí. Jak vám ukáže článek z roku 1926, tak elektroléčbu s úspěchem využíval již římský císař Claudius.
Československý kurýr - 1926, autor neuveden.Pokusy na zvířatech a vivisekce: povolit nebo zakázat, když mohou zachraňovat lidské životy?
[ téma: 1904, věda, pokusy, týrání, vivisekce ]Pokusy na zvířatech nebo dokonce vivisekce - tedy pitvy živých zvířat - jsou velmi kontroverzní téma. Zajímá vás, jak tuto otázku práv zvířat vnímali naši předci? Jeden úhel pohledu vám ukáže článek z roku 1904. Posuďte sami, zda se s tehdejšími názory dá souhlasit i dnes.
Illustrovaný svět - 1904, autor neuveden.Jak dezinfikovat prádlo a oblečení? Pouhé vyvaření nestačí
[ téma: 1926, dezinfekce, epidemie, zdraví, prádlo, čistota ]Jak kvůli nebezpečí nákazy naše prababičky dezinfikovaly prádlo a oblečení? Článek z roku 1926 vám prozradí, co se kromě vyvaření a vyžehlení musí s prádlem ještě udělat, aby už nebezpečí nákazy skutečně nehrozilo. Když to platilo tehdy, tak tím jistě ani dnes v době nebezpečí koronaviru nemůžete nic pokazit.
Domácí hospodářství - 1926, autorka Marie Trachtová.Cukr: nezdravý pamlsek, nebo zdraví prospěšné sladidlo?
[ téma: 1938 ]Máte rádi sladká jídla a přitom všude slyšíte, jak cukr lidskému zdraví škodí? Článek z roku 1938 vám ukáže opačný názor a popíše vám důležitost cukru pro naše tělo.
Desatero dobré hospodyně - 1938, autor neuveden.Chléb: levná a přitom účinná přírodní dezinfekce
[ téma: 1903, epidemie, dezinfekce, nákaza, hygiena, zdraví, chléb ]Kdysi se chlebu říkalo Boží dar. Jak vám ukáže článek z roku 1903, tak si chléb takové označení rozhodně zasloužené. Kromě hladu totiž dokáže toto tradiční pečivo fungovat i jako účinná dezinfekce a pomáhat tak v boji proti nákaze.
Česká hospodyně 1903, autor neuveden.Máslo a jeho nezastupitelná role v naší stravě
[ téma: 1938, máslo, jídlo, zdraví ]Máte nejraději klasické máslo vyrobené z minimálně 80 % mléčného tuku nebo dáváte přednost nejrůznějším margarínům z rostlinných tuků? Článek z roku 1938 vám vysvětlí, proč je nejlepší volbou pravé české máslo.
Desatero dobré hospodyně - 1938, autor neuveden.