Zlato je zvláštní kov, po kterém lidé touží už tisíce let. Alchymisté, dávní předchůdci dnešních chemiků, údajně dokázali pomocí transmutace přeměňovat jiné kovy ve zlato. Zajímá vás, jak to dokázali? Vysvětlení vám nabízí text z roku 1909, který vám kromě alchymistické výroby zlata popíše i legendární kámen mudrců.
Alchemie: hledání kamene mudrckého - 1909, autor Prof. Jan MatznerChcete ochránit své finance proti krizím a inflaci? Víme, jak na to
Události posledních let naučily i ty nejzatvrzelejší jedince tomu, že je potřeba chránit své těžce vydělané peníze. Nikdy totiž nevíte, kdy přijde další katastrofa v podobě masivní inflace, války nebo pandemie. Jak se dlouhodobě zabezpečit?
Za socialismu se hrálo. Jen se o tom nemluvilo
Před rokem 1989 se věřilo, že prostituce, tuláctví nebo hazard jsou protizákonné. Ve třetím případě to nebyla pravda – hazard jako takový byl legální.
Zapomenuté české pověry: co prozradí štědrovečerní jablko dívkám o manželství, co má společného láska se špínou za nehty nebo proč křičet při vaření vody?
[ téma: 1923, pověry, Vánoce, zvyky, tradice, Praha ]Žijeme v moderní době, přesto i dnes věříme řadě pověr. Zajímá vás, čemu věřili naši předci v době před 200 lety? Zajímá vás, jaké pověry přetrvaly až do dnešních časů a kterým se dnes můžeme jen smát? Zjistit to můžete po přečtení následujícího textu, který pochází z roku 1923.
Lidové noviny - 1923, autor neuveden.Zapomenutá lidová moudrost: Prosinec vám předpoví počasí na celý příští rok!
[ téma: 1904, předpověď počasí, sníh, zima, teplo, pranostiky, moudrost, prosinec, meteorologie ]Meteorologové dnes mají k dispozici satelitní snímky, radary, supervýkonné počítače - a přesto jsou jejich dlouhodobé předpovědi často jen velmi orientační a nezávazné. Zajímá vás, jak dlouhodobé počasí na celý následující rok vytvářeli naši předci? Historický článek z roku 1904 vás seznámí se zajímavou metodou, pomocí které dokázali už v prosinci předpovídat, jaké počasí bude příští léto a příští zima.
Lidové noviny - 1904, autor neuveden.Rok 1939: Prahu opět zaskočil sníh, město nezvládá zimní údržbu
[ téma: 1939, zima, sníh, kalamita, náledí, Praha, silnice ]Neuklizený sníh a nebezpečné náledí bývají častou součástí zimy zimního koloritu v Praze, ale i v řadě jiných městech. A jak vám ukáže článek z roku 1939, tak skutečně nejde o žádný novodobý problém a zimní kalamita sněhová trápila už naše předky. Zajímá vás, na co si tehdy obyvatelé Prahy stěžovali?
Národní listy - 1939, autor E.Rok 1936: Vrací se Rusko k normálu? Bolševici už nezakazují Vánoce a lidé opět používají tradiční ruská jména
[ téma: 1936, Rusko, bolševici, Vánoce, jména, tradice ]Bolševici, kteří se po roce 1917 chopili v Rusko moci, plánovali ve své zemi změnit úplně všechno a doslova vykořenit všechny staré zvyky. Jak to tak ale bývá, tak podobné smělé plány většinou fungují jen na papíru. Článek z roku 1936 vás seznámí s tím, jak se alespoň v některých ohledech život v tehdejším Sovětském svazu pomalu vracel ke starým zvykům.
Národní listy - 1936, autor neuveden.Rok 1929: Vzhůru do USA! Amerika plánuje uvolnit pravidla pro přistěhovalectví a zahraniční pracovníky
[ téma: 1929, přistěhovalectví, migrace, USA, Amerika ]USA v minulosti často představovaly naději pro miliony lidí, kteří se ve své původní zemi necítili šťastní. Amerika si přitom moc dobře uvědomovala, že tito lidé sice mohou být pro svou novou vlast užiteční, ale nesmí jich být moc najednou. Proto už v dávných letech zavedla pravidla, který mohutný přísun přistěhovalců omezovala. Článek z roku 1929 vás seznámí s návrhem tato imigrační pravidla částečně uvolnit.
Lidové noviny - 1929, autor neuveden.Historie vývoje online kasina
Rozvoj online kasin a jejich nabídky napříč 21. stoletím – přehledná osa modernizace herních portálů pro hráče online. Čtěte nyní.
Jaké „výkupné“ museli zaplatit Rusové, kteří se chtěli vystěhovat ze SSSR? A proč je jiné země nechtěly přijmout?
[ téma: 1932, Rusko, bolševici, migrace, výkupné, SSSR, clo, peníze ]Komunisté z celého světa rádi prezentovali Sovětský svaz jako „ráj na zemi“ pro všechny jeho obyvatele. Přesto byl život v tomto bolševickém ráji pro mnoho lidí utrpením a toužili se vystěhovat pryč. Historický článek z roku 1928 vás seznámí s tím, jak těžké bylo se tehdy z Ruska vystěhovat i jak těžké bylo najít zemi, která následně ruské uprchlíky přijme.
Národní listy - 1932, autor neuveden.