Značka Crosman je americkým designérem, výrobcem a dodavatelem vzduchových zbraní a příslušenství k nim. Byla založena v roce 1924 a od té doby mnohokrát změnila vlastnické struktury a dodnes patří mezi nejúspěšnější komerční značky vzduchových zbraní.
Jak se žilo našim legionářům po návratu do republiky? Tehdejší „vlastenci“ jim vyčítali moc vysoké výplaty!
[ téma: 1922, legionáři, TGM, církev, peníze ]Legionáři měli nezpochybnitelný podíl na vzniku Československa. To ale neznamená, že tu na ně čekala jen sláva a obdiv, naopak museli čelit i řadě útoků od ostatních spoluobčanů. Článek z roku 1922 vám ukáže, jaké nesmyslné výčitky na legionáře směřovali naši „našinci“ a také římsko-katolická církev.
Pozor - 1922, autor ec.Slavná historie českých pušek: světu přinášely technologický pokrok, ale naše armáda o ně nestála
[ téma: 1925, zbrojovka, výroba zbraní, puška ]Je všeobecně známo, že se v naší zemi dodnes vyrábí zbraně světové kvality. Víte ale, jaké zásadní vynálezy v oboru výroby pušek pochází původně od nás? Kdo například jako první na světě vymyslel opakovací pušku, kdo vylepšil americké „Winchestrovky“ nebo čí nápad je využit v kulometech Maxim? To vše o slavné historii českých vojenských i loveckých pušek vám prozradí článek z roku 1925.
Lidové noviny - 1925, autor il.Jaký smysl má válka a zabíjení? Zajímavé zamyšlení z roku 1912 o válce a velbloudech vám nabízí odpověď
[ téma: 1912, válka, bohatství, moc ]Jaký smysl má útočná válka? Co její účastníci získají za to, že zabíjejí své protivníky a sami mohou být zabiti svým nepřítelem? Zajímavý úhel pohledu na tento problém vám nabízí hypotetický arabsko-italský rozhovor, který původně vyšel v roce 1912.
Hlas lidu - 1912, autor neuveden.Moře krve a zlata aneb kolik stojí válka?
[ téma: 1912, válka, počty padlých, Ukrajina ]Zajímá vás, kolik vojáků padlo v nejrůznějších válkách minulosti? Která z těchto válek byla nejhorší? A jaká z historických válek je z hlediska počtu zabitých vojáků srovnatelná se současným konfliktem na Ukrajině? To vše se můžete dozvědět z článku, vydaného v roce 1912.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.Rok 1923: Dramatická honička po Praze při pronásledování vojenského špiona
[ téma: 1923, špion, honička, Praha ]Špionáž a špioni nepatří jen do akčních filmů a knih. Historický článek z roku 1923 vás seznámí s tím, jaký rozruch tehdy jeden nám nepřátelský vyzvědač způsobil na Staroměstském náměstí v Praze.
Národní listy - 1923, autor neuveden.Rok 1915: Nezoufejte, pokud vám nechodí zprávy od vojáků z války. Proč má pošta od zajatců z Ruska velké zpoždění?
[ téma: 1915, válka, komunikace, Rusko, cenzura, zajetí ]Dnes je díky mobilům a internetu relativně snadné spojit se s vojáky, kteří se účastní vzdálených bojů. V době první světové války byla ale podobná komunikace daleko složitější. Vše se řešilo jen klasickou poštou, navíc kontrolovanou cenzory. Více se o tehdejších problémech dozvíte v článku z roku 1915.
Hlas lidu - 1915, autor D. L.Starý ruský vtip jako důkaz, že v Rusku se o počtu mrtvých vojáků lhalo vždycky
[ téma: 1915, Rusko, armáda, vojáci, pravda ]Zdá se vám zvláštní, jak moc se rozcházejí počty padlých ruských vojáků na Ukrajině podle Moskvy a podle Kyjeva? Není to nic nového. Jeden velmi starý vtip vám ukáže, že hrátky s počty zabitých ruských vojáků patří k ruské válečné tradici už z časů dávných carů. Vtip byl u nás zveřejněn v roce 1915.
Hlas lidu - 1915, autor neuveden.Rok 1908: Ženy chtějí vstoupit do armády a bránit svou vlast! Jak reagoval ministr?
[ téma: 1908, ženy, armáda, rovnoprávnost ]Rovnoprávnost žen může mít různé podoby. Článek z roku 1908 vás seznámí s tím, jak tehdy chtěly mladé Angličanky vstoupit do armády a zapojit se do obrany své vlasti. Zajímá vás, proč to tehdejší ženy chtěly a jak na tuto žádost reagoval tehdejší ministr?
Národní listy - 1908, autor neuveden.Rok 1922: Jak chtěli českoslovenští legionáři zachránit děti trpící hladem v Rusku?
[ téma: 1922, legionáři, hlad, Rusko, Sovětský svaz, SSSR, hladomor, legie ]Českoslovenští legionáři v Rusku zažili jak podporu místních obyvatel, tak i jejich ozbrojený odpor. Přesto když se ale po návratu domů dozvěděli o strašlivém hladu v Rusku a tamních hlady umírajících dětech, tak se jim všem rozhodli pomoci. Více vám o tom řekne článek z roku 1922.
Národní listy - 1922, autor Sv.