Niccolò Paganini sice žil v letech 1782 až 1840, ale přesto se na jeho geniální hru vzpomíná do dnešních časů. Jaký byl ale jeho život a co bylo za jeho jedinečným hudebním nadáním? Nad tím se zamýšlí článek z roku 1920.
Vídeňské illustrované noviny - 1920, autor neuveden. Stalin ve vzpomínkách bývalého sovětského diplomata: Byl to zbabělec, který neuměl pořádně rusky!
[ téma: 1930, Stalin, Rusko, SSSR, vzpomínky ]Jaký byl neomezený vládce Ruska Josif Vissarionovič Stalin člověk? Jakou měl povahu, jak se choval k ostatním nebo jakým zvláštním způsobem proběhla jeho druhá svatba? To vše se můžete dozvědět ze vzpomínek, které v roce 1930 zveřejnil bývalý sovětský diplomat Grigorij Zinovjevič Besědovskij.
Národní listy - 1930, autor neuveden.Jak se Lenin odvděčil za dávnou pomoc jeho rodině? Popravou zastřelením!
[ téma: 1923, Lenin, Rusko, SSSR, komunismus, bolševici, teror, poprava, car ]Stalin si po létech své hrůzovlády zaslouženě vysloužil špatnou pověst, ale jeho předchůdce Lenina dodnes mnozí vnímají jako někoho o hodně lepšího. Ukázku pravé povahy Vladimira Iljiče Lenina vám ale ukáže článek z roku 1923. Před rudým terorem tehdy lidem nepomohl ani vděk jeho vlastní matky.
Národní listy - 1923, autor neuveden.Jaký byl život ve vyhnanství kdysi všemocného tureckého sultána Abdula Hamida II.?
[ téma: 1911, sultán, Turecko, vězení, revoluce ]Sultán Abdul Hamid II. byl kdysi všemocným pánem Turecka. V roce 1909 byl ale sesazen a poslán do vyhnanství. Zajímá vás, jak si tento bývalý turecký sultán následně žil? Jedinečnou ukázku života svrženého vůdce vám přináší očitý popis novináře, který ho v jeho luxusním vězení v roce 1911 navštívil.
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.Čím dobrosrdečný prezident Masaryk při své cestě do Londýna šokoval anglické úředníky?
[ téma: 1928, TGM, Masaryk, Londýn, Anglie ]7. března 1850, tedy přesně před 173 lety, se narodil náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk. My vám tuto jedinečnou osobnost naší historie připomeneme v dávno zapomenuté veselé historce, kterou T.G.M. jako nově zvolený prezident zažil při své oficiální návštěvě Londýna. Vše vám popíše článek z roku 1928.
Hlas lidu - 1928, autor neuveden.Proč Thomas Alva Edison označil Prahu za „bizarní polské město“?
[ téma: 1931, Edison, Kolben, Praha ]Vynálezce Thomas Alva Edison patří mezi osobnosti, které v pozitivním smyslu změnily celý svět. Věděli jste ale, že ještě za časů Rakousko-Uherské monarchie Edison navštívil Prahu a svého přítele a kolegu Emila Kolbena? Článek z roku 1931 vám tohoto slavného návštěvníka Prahy připomene.
Národní listy - 1931, autor neuveden.USA v roce 1912: Jak Američané vnímali svého prezidenta, jaký měl plat a jak to fungovalo v Bílém domě?
[ téma: 1912, USA, prezident, Bílý dům, Amerika, Taft ]Zajímá vás, jak v minulosti vnímali Američané své prezidenta? Dobový text z roku 1912 vás seznámí s tím, jak to bylo s pozicí prezidenta v USA v době, kdy v Bílém domě ve Washingtonu úřadoval prezident William Howard Taft. Jaký byl například plat prezidenta USA ve srovnání s příjmem evropských králů?
Amerika - 1912, autor Dr. Frant. SoukupGeorge Washington: Voják, který se stal prvním prezidentem USA. Proč byl uctíván českými vlastenci?
[ téma: 1872, George Washington, prezident, voják, politik ]Každý zná George Washingtona, jednoho z „otců zakladatelů“ Spojených států amerických a prvního amerického prezidenta. Než se ale stal prezidentem a bojovníkem za mír, tak byl voják. Text z roku 1872 vám ukáže, jak tuto proměnu a vůbec celou osobnost prezidenta Washingtona vnímali čeští vlastenci.
O Jiřím Washingtonu, zakladateli svobody Americké - 1872, autor Karel TůmaZajímavá ukázka klidu prezidenta Masaryka a stylu práce tehdejšího bulvárního tisku
[ téma: 1928, prezident, klid, Tomáš Garrigue Masaryk ]Zajímá vás, jak prezident Tomáš Garrigue Masaryk dokázal i ve vysokém věku zachovávat klid a rozvahu v nečekané situaci? Nebo jaké za dob první republiky panovaly vztahy mezi bulvárním a seriózním tiskem? To všechno vám na dávno zapomenuté epizodě ze života TGM ukáže článek z roku 1928.
Lidové noviny - 1928, autor D.Jaroslav Hašek: slávu a peníze mu přinesla až jeho smrt
[ téma: 1933, Hašek, Švejk, smrt, sláva ]Dnes Jaroslava Haška vnímáme jako mezinárodně uznávaného spisovatele, který napsal legendární román „Osudy dobrého vojáka Švejka“. Za svého života ale Hašek nebyl ani moc slavný, ani oblíbený, a už vůbec ne bohatý. Článek z roku 1933 zavzpomíná, jaké to bylo, když Jaroslav Hašek 3. ledna 1923 zemřel.
Národní listy - 1933, autor —r