Jak Hitler už v roce 1934 plánoval obsadit Prahu a s ní celou Evropu
[ téma: 1934, Hitler, válka, okupace ]Hitlerovy snahy o zabrání naší republiky nebylo nic, co do začalo zajímat až při jednání o Mnichovské dohodě. Historický článek z roku 1934 vám ukáže, že plány na obsazení Evropy měl Adolf Hitler už dřív. Tehdy ale takové německé invazní plány připadaly českým novinářům jako nepovedený vtip.
Národní listy - 1934, autor vm.Rok 1914: Jak se vyhnout armádě? Seznam postižení a nemocí, které vás zprošťují od branné povinnosti
[ téma: 1914, armáda, branná povinnost, postižení, odvody, vojáci ]Branná povinnost byla vždy něco, čeho se část mladých mužů bála. V době první světové války byl navíc takový strach zcela oprávněný. Historický článek z roku 1914 vám nabídne zajímavý seznam tělesných vad, díky které jste se tehdy mohli vyhnout boji v armádě jeho veličenstva Františka Josefa I.
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.Rok 1933: Konečně zákaz protistátní propagandy v médiích a politické agitace ve školách!
[ téma: 1933, agitace, komunisti, fašisti, Rusko, SSSR, bolševici, Německo, propaganda ]Nepřátelská agitace se může zdát neškodná, ale ve výsledku může způsobit ohromné morální škody. Článek z roku 1933 vám ukáže, že si to v plné míře konečně uvědomilo i Československo a vyhlásilo boj proti fašistické propagandě z Německa a komunistické z Ruska. Jak ale další historický vývoj bohužel ukázal, tak v roce 1933 již bylo na boj proti nepřátelské agitaci pozdě.
Národ - 1933, autor neuveden.Rok 1924: Fungující paprsky smrti, schopné na dálku ničit letadla a způsobovat explozi munice
[ téma: 1924, paprsek smrti, zbrojení, válka ]Novodobá historie válek je plná snahy o nalezení zázračných zbraní. Jednou z nich je i „paprsek smrti“, který ve svém díle Válka světů původně představil spisovatel H. G. Wells. Článek a video z roku 1924 vás ale seznámí paprsky smrti, které byly zcela reálné a skutečně se mohly stát revoluční zbraní.
Lidové noviny - 1924, autor S.Rok 1904: Ruští vojáci nemají co jíst, dokonce i generálové trpí hlady
[ téma: 1904, Rusko, válka, hlad, car, Mikuláš II. ]Současný ruský vojenský vpád na Ukrajinu ukázal řadu problémů, které má ruská armáda se zásobováním. Jak vám ale ukáže článek z roku 1904, tak vůbec nejde o žádný nový problém. Zajímá vás, jakým hladem trpěli ruští vojáci za časů cara Mikuláše II.?
Lidové noviny - 1904, autor neuveden.Rok 1904: Poslanecký návrh, aby vládu nad armádou získal jediný člověk
[ téma: 1904, válka, pravomoc, demokracie, armáda, František Josef I. ]Měl by mít jediný člověk neomezenou moc nad celou armádou? Historie již mnohokrát dokázala, že taková pravomoc nepřináší nic dobrého a vede jen k nesmyslným válkám. Přesto chtěl v roce 1904 tento návrh na rozšíření císařských pravomocí poslanec Julius Derschatta von Standhalt prosadit.
Národní listy - 1904, autor neuveden.Rok 1911: Pomník ženě, která za války jako telegrafistka prokázala mimořádnou odvahu
[ téma: 1911 ]Telegraf byl vynález, který radikálně zjednodušil komunikaci na dlouhé vzdálenost. Jeho obsluha byla přitom relativně jednoduchá a rozhodně nevyžadovala žádnou speciální odvahu. Jak vám ale ukáže článek z roku 1911, tak jistá francouzská telegrafistka si za svou statečnost přesto vysloužila pomník.
Ženské listy - 1911, autor neuveden.Rok 1928: Civilní oběti při testech nových ruských chemických zbraní
[ téma: 1928, Rusko, chemické zbraně, vojenské cvičení, SSSR ]V dnešních válečných konfliktech by již nemělo docházet k využívání chemických zbraní. V době mezi světovými válkami ale žádná taková dohoda neexistovala a tak se řada zemí na jejich vývoj zaměřila. Článek z roku 1928 vás seznámí s tím, jak se tehdy chemické zbraně testovaly v Sovětském svazu.
Národní listy - 1928, autor neuveden.Rok 1919: Ukrajina přepadena armádou ruských bolševiků. Co na to ukrajinská vláda?
[ téma: 1919, Ukrajina, Rusko, válka, bolševici ]Celý svět už čtvrt roku sleduje nesmyslné přepadeni Ukrajiny vojsky řízenými z Moskvy. Jak vám ale připomene článek z roku 1919, tak to zdaleka nebyl první novodobý útok Ruska na Ukrajinu. Už tehdy ruští bolševici bez předchozího vyhlášení války na Ukrajinu zaútočili a snažili se jí ovládnout.
Národní listy - 1919, autor ČTK.Rok 1920: Polské ozbrojené jednotky přepadly naše obce na Těšínsku
[ téma: 1920, přepadení, hranice, Polsko ]V dnešní době pokládáme Poláky za blízké spojence, se kterými máme mnoho společného. Krátce po vzniku Československa měly ale naše vztahy k Polsku k dnešnímu stavu daleko. Článek z roku 1920 vám popíše tehdejší průběh polského teroristického přepadení několika obcí na Těšínsku.
Lidové noviny - 1920, autor neuveden.