Vánoční rada našich prababiček: Dopřejte tatínkům jejich mašinky, i velcí kluci si potřebují hrát
[ téma: 1940, Vánoce, hračky, vlak, modely, modelář, sběratel, koníčky, rodičovství, děti ]Nezadržitelně se blíží se Vánoce a s nimi období, kdy tatínkové nakupují svým synům i dcerám dárky, se kterými si stejně nakonec budou hrát hlavně oni sami. Však to jistě znáte. Ale pokud myslíte, jde o novou věc, tak se velmi mýlíte. Článek z roku 1940 vám jasně vysvětlí, že už tehdy tátové potřebovali své vláčky, letadélka a autíčka.
Lidové noviny - 1940, autorka Zd. WattersonováRok 1934: Brutální zátah Adolfa Hitlera proti homosexuálům mezi jeho přívrženci
[ téma: 1934, Hitler, homosexualita, LGBT+, Německo ]Před příchodem Adolfa Hitlera k moci bylo Německo k problematice LGBT+ poměrně otevřené. Uznávaný německý sexuolog Magnus Hirschfeld z vládou podporovaného „Institutu pro sexuální vědu“ tehdy dokonce navrhoval oficiálně zavést „třetí pohlaví“. Není tedy divu, že byla homosexualita rozšířená i mezi nacisty a členy SS a SA. Článek z roku 1934 vás seznámí s tím, jak chtěl Hitler tuto situaci „vyřešit“.
Národní listy - 1934, autor —ba—Jak zajistit klid a pořádek v problematické romské osadě? V roce 1934 to vyřešilo jedno chytré rozhodnutí
[ téma: 1934, Romové, tradice, zákon, pořádek, trest, Slovensko, samospráva ]Uzavřené komunity lidí mohou být problém z hlediska dodržování pravidel, které platí „ve zbytku světa“. Jednou z takových komunit byly romské, nebo jak se říkalo dříve, cikánské osady. Historický článek z roku 1934 vám popíše, jakým moudrým rozhodnutím se zastupitelstvu města, pod kterou jedna romská osada spadala, podařilo u této „sociálně vyloučené lokality“ zajistit její bezproblémový chod.
Národní listy - 1934, autor neuveden.Kde děláme chybu při výchově dětí k samostatnosti? Rady rodičům z roku 1925 platí i dnes
[ téma: 1925, rodina, výchova, děti, rodičovství, psychologie ]Myslíte, že vychováváte své děti správně k tomu, aby byly v dospělosti skutečně samostatné? Historický text z roku 1925 vám nabídne zajímavý komentář o výchovných chybách rodičů, které jsou platné i po téměř sto letech od jejich napsání.
Národní listy - 1925, autor Vojtěch ČížekRok 1911: Proč nemáme vlastní módu a jen kopírujeme zahraniční módní trendy?
[ téma: 1911, móda, vkus, trendy, Evropa, Francie, Anglie, Německo, Čechy, ženy, muži ]Existuje podle vašeho názoru specifická česká móda a český vkus? Jak vám ukáže článek z roku 1911, tak tehdy jsme nic takového neměli. Zajímá vás, jaký další evropský národ byl na tom stejně a také jen kopíroval zahraniční módu?
Lidové noviny - 1911, autor neuveden.Nahota v umění podle roku 1911: Měli by umělci oslavoval nahé ženské tělo?
[ téma: 1911, nahota, akt, umění, morálka, móda ]Je nahé ženské nebo i mužské tělo přirozenou součástí umění, nebo by mělo být naopak zahalováno a skrýváno? To je otázka, kterou dodnes řeší mnozí umělci i vykladači „pravé morálky“. Zajímavý úhel pohledu na otázku nahoty a aktu v umění vám nabízí historický článek z roku 1911.
Lidové noviny - 1911, autor adv.Rok 1896: Japonský zákon, povolující rodičům prodat své děti do otroctví
[ téma: 1896, Japonsko, otroctví, chudoba, peníze, rodiče ]Život běžných Japonců před více jak sto lety rozhodně nebyl nijak snadný. Jak vám ukáže článek z roku 1896, tak si to uvědomovala i samotná japonská vláda. Proto tehdy vydala zákon, který umožnil řešit těžkou životní situaci nejchudší skupiny obyvatel Japonska z dnešního pohledu dost kontroverzním způsobem.
Našinec - 1896, autor neuveden.Humor: nejlepší, neúčinnější a nejlevnější lék na každou nemoc
[ téma: 1888, humor, vtip, nemoc, lékař ]Pondělí třináctého? No, jistě se dnes máme na co těšit. Ale třeba vám s tím pomůže historický článek z roku 1888, který vám vysvětlí, že ten nejlepší lék vám nepředepíše lékař, ani vám ho neprodají v lékárně. Nejlepší lék na řadu problémů vtip, humor a dobrá nálada. Posuďte sami, zda text starý 135 let platí i dnes.
Encyklopedie humoru a vtipu - 1888, autor Hugon WunschRok 1939: Výuka češtiny ve školách v Americe
[ téma: 1939, čeština, škola, Amerika, USA, učitel, učitelka, vlastenectví, Chicago ]Výuka angličtiny v českých školách je dnes už zcela běžná věc. Co ale výuka češtiny ve školách v USA? Historický článek z roku 1939 vás seznámí s americkými školami pro žáky s českým původem, ve kterých byl součástí vyučování i rodný jazyk jejich rodičů.
Lidové noviny - 1939, autor cepsJak Olomouc po staletí bojovala proti Židům aneb historie antisemitismu na Moravě i v Čechách
[ téma: 1921, Židé, antisemitismus, Olomouc, královská města ]Řada lidí si dnes myslí, že antisemitismus, nenávist a odpor k lidem židovského původu přinesl až nacismus a Adolf Hitler. Ve skutečnosti bylo postavení Židů v Evropě velmi složité už dávno předtím. Historický článek z roku 1921 vás seznámí s tím, jak se proti Židům na svém území po dlouhá staletí bránila Olomouc i další naše královská města.
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.