Kolik obyvatel měla velká česká města v roce 1898? O hodně méně, než si myslíte!
[ téma: 1898, počet obyvatel, statistika, Česko ]Za více jak sto let se dokáže hodně věcí změnit. Například to, co dnes pokládáme za velké město. Myslíte, že byste dokázali uhodnout, kolik měla v roce 1898 obyvatel města jako Plzeň, Liberec, Most, Pardubice, Kutná Hora nebo Hradec Králové? Asi vás překvapí, jak „malá“ města to podle dnešních měřítek byla.
Vlastenecký poutník Svatováclavský - 1898, autor neuveden.Rok 1917: Nejsou hřebíky! Co s tím?
[ téma: 1917, hřebíky, válka, Národní divadlo, pošta, obchod, nedostatkové zboží ]Válka dokáže udělat nedostatkové zboží i z úplně obyčejných a všedních věcí. Článek z roku 1917, kdy už několik roků probíhaly těžké boje první světové války, vás s jednou takovou nedostupnou položkou seznámí. Proč se tehdy nedaly na pultech obchodů sehnat hřebíky?
Lidové noviny - 1917, autor neuveden.Desítky tisíc doutníků jako podivný recept starého muže na dlouhý a spokojený život
[ téma: 1932, kouření, doutníky, soudce ]Dnes už snad nikdo nepochybuje o tom, že kouření rozhodně není cestou, jak si prodloužit život a zlepšit zdraví. Článek z roku 1932 vás ale seznámí s mužem, který tvrdí pravý opak. Zajímá vás, kolik doutníků již vykouřil a jak mu to podle jeho názoru zlepšilo život?
Lidové noviny - 1932, autor rmVeselá historka z návštěvy císaře Františka Josefa I. na Moravě a jeho zvláštní slib zemědělcům
[ téma: 1910, císař, návštěva, tréma, Morava, Haná ]Když má „obyčejný člověk“ přivítat významnou návštěvu, tak se to nikdy neobejde bez trémy. A je asi úplně jedno, zda je to dnes setkání s prezidentem, nebo kdysi setkání s císařem a králem. Článek z roku 1910 vás seznámí s tím, co veselého díky trémě kdysi zažil císař František Josef I. při návštěvě Hané.
Lidové noviny - 1910, autor neuveden.Letní čas v roce 1916: Proč se u nás letní čas zaváděl a kdo proti němu nejvíce protestoval?
[ téma: 1916 ]Patříte mezi příznivce nebo odpůrce letního času? Humorně ladění článek z roku 1916 vás seznámí s tím, proč byl tehdy u nás v tomto válečném roce letní čas poprvé zaváděn a jak na to reagovala tehdejší veřejnost. Seznámí vás také s nečekanými největšími odpůrci letního času a s jejich podivnými důvody.
Lidové noviny - 1916, autor neuveden.Život Židů v českých zemích po třicetileté válce: zažívali útlak a nenávist od vrchnosti i obyčejných lidí
[ téma: 1890, židé, antisemitismus, třicetiletá válka ]Nenávist k Židům rozhodně nezačal až Hitler před rozpoutáním druhé světové války. Text z roku 1890 vám ukáže, jak se v Čechách žilo Židům před několika staletími po skončení třicetileté války. Ani tehdy tu neměli lehký život, nicméně podle dobového článku měli na takovém postavení podíl i sami Židé.
Rakousko po válce třicetileté - 1890, autor Prof Dr. Frant. Šujan.Rok 1907: Nečekaný důsledek částečné legalizace drog v Číně
[ téma: 1907, drogy, legalizace, Čína, opium ]Konzumace nejrůznějších drog trápí svět už od dávných časů. Před více jak sto lety se to čínská vláda rozhodla řešit tím, že tamním seniorům zcela legalizovala konzumaci v Číně oblíbeného opia. Článek z roku 1907 vás seznámí s tím, k jakým nečekaným důsledkům toto povolení konzumace drog vedlo.
Národní listy - 1907, autor neuveden.Co pro naše předky znamenal led a co o něm věděli?
[ téma: 1930, led, zima, zimní sporty ]Po pár teplých dnech se k nám opět vrátila „paní Zima“ a s ní přišla i námraza a led. Zajímá vás, co se před téměř sto lety ve škole učilo o ledu a co přesně led znamenal pro naše předky? To vám prozradí článek z roku 1930.
Národní listy - 1930, autor —je—.Odhalte pravdu o životě a fungování Vikingů
Snad každý zná Vikingy, severské válečníky, kteří vyplenili značnou část Evropy a během svých výpadů za sebou zanechávali krev, neštěstí, zničená města a pošramocené duše. Obraz tohoto dobyvatelského národa, kterému dominuje houževnatost a mužnost, se začal formovat až v 8. století. Vikingská historie je ale možná ještě o něco zajímavější, než tušíte. Jak se tento tajemný národ formoval a proč po sobě nezanechal žádné písemnosti? Pod roušku…
Jak vznikají česká přísloví a jaký mají význam? Prozradí vám to Jan Amos Komenský, jejich znalec a sběratel
[ téma: 1920, Komenský, přísloví, pořekadla ]Když se řekne Jan Amos Komenský, tak vás asi jako první nenapadnou stará česká přísloví a pořekadla. Což je ovšem škoda, protože Komenský byl sice samozřejmě hlavně „učitel národů“, ale také sběratel a znalec přísloví. Ve své knize o příslovích, jejíž úvod vám přinášíme, jich sesbíral více než dva tisíce.
Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům - 1920, autor Jan Amos Komenský