Vize budoucnosti z roku 1930: Německo a Rusko jako spojenci ve válce a definitivní porážka bolševiků
[ téma: 1930, předpověď budoucnosti, sci-fi, Evropa, válka ]Jak lidé mezi první a druhou světovou válkou viděli budoucnost svého světa? Nabízíme vám jedinečnou předpověď z roku 1930, která vám detailně přiblíží možný vývoj života v Československu, Evropě i na celém světě. Co myslíte, byla tato předpověď v něčem přesná?
Ženská revoluce - 1930, autor Antonín Talášek.Rok 1929: Proč armáda SSSR zmasakrovala osady v čínském pohraničí, obydlené ruskými uprchlíky?
[ téma: 1929, SSSR, Čína, masakr ]Vítězství bolševiků donutilo řadu Rusů opustit svou zem a hledat nový domov jinde. Jedno z takových míst bylo Trojříčí na okraji Číny. A zatímco Sovětský svaz trápil hladomor, tak osady ruských uprchlíků vzkvétaly. Článek z roku 1929 vám ukáže, že sovětské vedení takový úspěch nehodlalo tolerovat.
Národní listy - 1929, autor Z. P.Rok 1913: Jak kanadská železnice připravila naší armádu o sto tisíc mladých vojáků
[ téma: 1913, Kanada, vystěhovalectví, armáda ]Zajímá vás, jak naše armáda před více jak sto lety přišla díky americké železniční společnosti Canadian Pacific Railway o více než 100 000 vojáků? Článek z roku 1913 vám tento mezinárodní skandál podrobně popíše.
Národní listy - 1913, autor neuveden.Samurajský meč je pro udatného japonského bojovníka nepostradatelný
Historie a kultura vzdálených zemí Orientu obyvatele západních částí světa fascinuje již dlouhou řadu staletí. Zájemci o poznávání zvyků a způsobu života exotických končin tu nacházejí výrazně odlišné přístupy k životu i nemalé rozdíly v uspořádání celé společnosti i vztahů v rodině. Státem, který se dlouho úspěšně bránil proniknutí cizích vlivů na své území, je Japonsko. A právě to je jedním z důvodů, proč se Země vycházejícího slunce…
Rok 1918: Výzva k pomoci sirotkům po našich legionářích
[ téma: 1918, legionáři, děti, charita ]Naši legionáři v boji za svobodu a budoucnost své země často obětovali i vlastní život. Nad tím, co vše tehdy legionáři dokázali a o nutnosti společnosti postarat se o jejich pozůstalé děti se zamýšlí článek z roku 1918.
Národní listy - 1918, autor neuveden.Rok 1912: Armádou placená dovolená pro koně
[ téma: 1912, koně, armáda, Rakousko-Uhersko ]Armáda potřebovala pro své fungování v dobách Rakousko-uherské monarchie tisíce koní. Zajímá vás, proč někteří z těchto koní dostali oficiálně vojáky placenou dovolenou? Článek z roku 1912 vám o koních na dovolené a obecně o armádních koní prozradí víc.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.Rok 1912: Jak ruská ambasáda omylem vydala policii svého špióna
[ téma: 1912, Rusko, špionáž, omyl ]Každá vláda má v zahraničí nějaké špióny a snaží si je chránit před odhalením. Článek z roku 1912 vám ale přiblíží situaci, kdy ruská ambasáda nejenom svého vyzvědače nechránila, ale dokonce ho sama rovnou předala policii nepřátelského státu. Zajímá vás, jak k tomu došlo?
Hlas - 1912, autor neuveden.Rok 1898: Šokující tragédie v prodejně zbraní
[ téma: 1898, zbraně, prodejna, sebevražda ]Být prodavačem v obchodě někdy může ostatním připadat jako snadná a bezproblémová práce. Ale to, co při své práci zažila mladá prodavačka v obchodě se zbraněmi, jistě jen tak z paměti nevymaže. Více vám o tom prozradí článek z roku 1898.
Lidové noviny - 1898, autor neuveden.Rok 1902: Pozor na ozbrojené lovce z Číny
[ téma: 1902, lov, zranění, Čína ]Víte o tom, že za časů Rakousko-uherské monarchie sloužili čeští námořníci i v Číně? Článek z roku 1902 vám popíše historiku, kterou jeden takový zcestovalý námořník zažil při návratu domů.
Lidové noviny - 1902, autor neuveden.Rok 1912: Úplatky za dodávky zbraní pro armádu
[ téma: 1912, úplatky, armáda, zbraně ]Zajímá vás, jak zbrojní firmy získávají zakázky na dodávky zbraní? Jak to chodí dnes nevíme, ale víme, jak to chodilo kdysi. Článek z roku 1912 vám popíše přesný průběh jednání, při kterém rakouská firma pomocí úplatků získávala kontrakty na dodávky zbraní do carského Ruska.
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.