Ruka dokáže o dívce či dámě prozradit mnohé. Článek z roku 1926 vám prozradí, co z tvaru ženské ruky dokázal poznat ředitel jednoho amerického divadla.
Československý kurýr - 1926, autor neuveden.Lakota a štědrost aneb proč je potřeba pomáhat lidem v nouzi
[ téma: 1888, charita, pomoc, krize, chování, výchova, peníze, bohatství ]Epidemie koronaviru se zákazem volného pohybu osob a omezenými možnostmi práce a podnikání u řady lidí nejspíš způsobí existenční problémy. Takové situace ale nastávaly i v minulosti. Článek z roku 1888 vám proto ukáže, jak ke šlechetnosti a soucitu s lidmi v nouzi vychovávat vlastní děti.
Společenské povinnosti jinochovy - 1888, autor František Šubrt.Výchova dětí: Jak se mají děti chovat k nemocným lidem?
[ téma: 1888, epidemie, děti, výchova, nemoc ]Zvlášť v dnešní době epidemie koronaviru by mělo být pro rodiče důležité vypěstovat v dětech správný vztah k nemocným nebo zraněným lidem. Jedna z možností je zkusit to podle rad pro výchovu chlapců z roku 1888. I v dnešní době se v nich dá najít řadu užitečných rad, vhodných pro výchovu děvčat i kluků.
Společenské povinnosti jinochovy - 1888, autor František Šubrt.Velikonoční cukrovinky: Už jste připraveni na malé koledníky? (PR)
Zima už se s námi definitivně loučí a na dveře konečně klepe slunečné jaro. S tímto ročním obdobím je neodmyslitelně spjatá oslava Velikonoc. Tento svátek je opředen celou řadou tradic, mezi něž samozřejmě patří i koledování. Máte už letos nakoupené sladké velikonoční dobroty?
Humor našich předků: Češi a politika před 100 lety
[ téma: 1913, humor, politika, ekonomika, peníze ]Zajímá vás, jaká byla česká politika za dob Rakousko-uherské monarchie a zda je i po více jak sto letech v něčem podobná té dnešní? Můžete to posoudit sami podle humorné básně z roku 1913.
Kopřivy - 1913, autor Jrš.Děti a hry: proč je hraní důležitou součástí dětství
[ téma: 1855, děti, výchova, zábava, hraní ]Děti a hraní nejrůznějších her rozhodně patří k sobě. Proč je ale pro děti důležité, aby si vhodným způsobem hrály? Článek z roku 1855, psaný kouzelně archaickou češtinou, vám na tuto otázku odpoví.
Dětské hry a zábavy - 1855, autor Štěpán Bačkora.Výběrová řízení na veřejné zakázky před 100 lety: překvapivě moudrá pravidla, která dnes už neplatí
[ téma: 1906, výběrové řízení, stát, hospodářství ]Zdá se vám, že nejrůznější výběrová řízení dnes končí zvláštním výběrem vítěze? V tom případě vás jistě zaujmou pravidla, podle kterých se firmy na veřejné práce vybíraly v roce 1906. Zajímavé je, že i tehdy ona pravidla platila jen v zahraničí a u nás se o něčem podobném pouze mluvilo.
Český mechanik - 1906, autor neuveden.Africký strach z dvojčat, který vede k vraždě vlastních dětí
[ téma: 1926, děti, afrika, vražda, smrt, pověra ]Říká se: jiný kraj, jiný mrav. Článek z roku 1926 vás seznámí s podivnou africkou pověrou, díky které život dvojčat narozených v Africe často končil hned po narození. Zajímá vás, co k takovému hrůznému činu rodiče dvojčat vedlo?
Československý kurýr - 1926, autor neuveden.Volební právo žen za Rakousko-Uherska: změny jen k horšímu
[ téma: 1916, rovnoprávnost, ženy, politika, monarchie ]Jaké byly možnosti žen v politice za dob Rakousko-uherské monarchie? Byť se to někteří poslanci včetně T. G. Masaryka snažili změnit, tak místo nastolení rovnoprávnosti byla práva žen spíše ještě více omezována. Více v článku z roku 1916.
Parlamentní právo žen - 1916, autor Dr. Bohuslav Franta.Sukně - vymírající součást dámské módy
[ téma: 1926, móda, ženy, sukně ]Jak se stalo, že sukně přestala být povinnou součástí oblečení pro každou ženu i dívku? A co měla s nošením sukní společného bolševická revoluce v Rusku? To vše se můžete dozvědět v článku z roku 1926.
Československý kurýr - 1926, autor sam.