Kdy muži začínají stárnout? Odpovědi žen z roku 1918 na téma mužského mládí vás pobaví i dnes!
[ téma: 1918, ženy, muži, humor ]Říká se, že muži nestárnou. Je to ale skutečně pravda? Jak dlouho jsou muži mladí a když už začínají stárnou? Jedny velké noviny se na to v roce 1918 zeptaly svých čtenářek a my vám přinášíme jejich originální a vtipné odpovědi. Sami uvidíte, že se svět mužů a žen za těch více jak sto let vlastně vůbec nezměnil.
Národní listy - 1918, autor neuveden.Rok 1918: Jak vyzrát na cenzuru? Zkuste napsat cenzorovi hezký veřejný dopis
[ téma: 1918, cenzura, noviny, humor ]Myslíte si, že dnes panuje v médiích cenzura? Historický článek z roku 1918 vám ukáže dobu první světové války, kdy byla tisková cenzura realitou. Stačilo napsat nevhodný článek - a místo něj se v novinách ukázalo čtenářům jen prázdné místo. Jeden novinář vymyslel vtipný a originální způsob, jak na cenzuru vyzrát. A jestli se mu to povedlo? Článek vyšel, přestože kolem něj je v novinách řada bílých míst. Takže rozhodně uspěl.
Národní listy - 1918, autor Zevloun.Rok 1929: Požádal o rozvod se svou mrtvou ženou, důvodem je plastická operace!
[ téma: 1929, plastika, rozvod, vdovec, soud ]Touha vypadat mladší a pomáhat si ke zdánlivému mládí pomocí plastických operací není nic nového. Článek z roku 1929 vás seznámí s podivným příběhem, kdy právě úspěšně provedená plastika stála za žádostí o rozvod s mrtvou manželkou.
Národní listy - 1929, autor neuveden.Nápady na podzimní outfity: Hnědé boty v hlavní roli
Podzim je obdobím, kdy se mění nejen listí na stromech, ale také náš šatník. S příchodem chladnějšího počasí začínáme hledat vhodné outfity, které nám pomohou zůstat v pohodlí a teple. Jednou z klíčových kousků jsou boty, které byste pro podzimní plískanice měli vybírat obzvlášť pečlivě.
Desatero pro mladé čtenáře z roku 1913: Proč by dívky neměly číst romány a proč si vzít ke čtení knížky tužku?
[ téma: 1913, čtení, děti, literatura, desatero ]Se začátkem školního roku je tu pro mnohé školáky nepříliš oblíbená povinná četba. V téhle souvislosti vám nabízíme deset rad pro mladé čtenářky a čtenáře, které pochází z roku 1913. Zajímavá je už první rada, která nápadně připomíná dnešní dobu. Jen dnes už nejde o knihy, ale počítače, mobily nebo herní konzole.
Vychovatelské kapitolky - 1913, autor Isidor Kahlig,Rok 1922: Úředníci v Československu se odmítali naučit česky. Na co se Němci mezi úředníky vymlouvali?
[ téma: 1922, čeština, úředníci, národnost, Němci, Maďaři ]V dobách Rakousko-uherské monarchie příliš nevadilo, že velká část úředníků v Čechách mluvila jen německy a na Slovensku maďarsky. Po vzniku Československa tito úředníci na svých místech často zůstali, přestože neuměli nový státní jazyk a dokonce se ho odmítali učit. Článek z roku 1922 vás seznámí s tím, na co se tehdy Němci a Maďaři na nejrůznějších úředních postech ohledně neznalosti češtiny vymlouvali.
Pozor - 1922, autor neuveden.Zapomenuté vtipy a aforismy o ženách a jejich „ostrém“ jazyku
[ téma: 1890, ženy, humor, citáty, vtipy ]Na téma žen existuje dlouhá řada nejrůznějších vtipů a citátů. Zajímá vás, jak na toto téma vtipkovali naši předci? Nabízíme vám zajímavou sbírku citátů a vtipů, které původně vyšly už v roce 1890. Myslíte, že vás tehdejší humor na téma vztahů mužů a žen rozesměje i dnes?
Veselý anekdotář - 1890, autor Hugon Wunsch.Pravidla dámské módy z roku 1893, která vás překvapí svou aktuálností
[ téma: 1893, móda, styl, ženy, krása ]Jaké oblečení se k vám nejvíce hodí? Jaký jste barevný typ? Jak se nejlépe oblékat s ohledem na věk? To jsou jistě otázky, které dodnes trápí nejednu dívku i ženu. Nabízíme vám velké množství užitečných módních rad z roku 1893, které vám s výběrem ideálního oblečení dokážou pomoci i dnes.
Co sluší a nesluší - 1893, autorka V. LužickáRok 1902: Problémy s migrací obráceně: Češi podléhají slibům a hromadně utíkají do Afriky za lepším životem!
[ téma: 1902, migrace, Afrika, problémy ]Když se řekne slovo migranti, tak vás nejspíš napadnou Afričané, vydávající se na složitou a nejistou cestu do Evropy. V roce 1902 měla ale naše země zcela opačný problém. Obyvatelé Rakousko-uherské monarchie se tehdy ve velkém vydávali za cestu do Afriky, kde jim byl slibován lepší život. Dobový text vám ukáže varování, které tehdy před emigrací z Evropy do Afriky vydaly naše úřady.
Lidové noviny - 1902, autor neuveden.Přestaňme malé děti strašit školou!
[ téma: 1936, škola, děti, rodičovství, výchova, psychologie ]Je to začátek školního roku a s ním i nová řada malých prvňáčků. Mnozí se do školy těšili, ale pro některé byl určitě první školní den spojen se strachem a možná i pláčem. Článek z roku 1936 se zamýšlí nad tím, proč tomu tak bývá a jak tomu konečně zamezit.
České slovo - 1936, autorka rs.