Lze lidem vrátit mládí? Omlazovací metoda profesora Lebedinského slaví úspěch!
[ téma: 1934, mládí, omlazování, hormony, věda, výzkum, Lotyšsko, Riga ]Touha po věčném mládí je možná tak stará, jako lidstvo samo. Historický článek z roku 1934 vás seznámí s revoluční metodou profesora N. G. Lebedinského z Lotyšska, který takovou metodu prý vyvinul a s úspěchem použil. Zajímá vás, jak měl tento omlazovací proces fungovat?
Národní listy - 1934, autor X.Vědec prohlašuje: Teorii relativity jsem vymyslel já, Albert Einstein mojí myšlenku ukradl!
[ téma: 1931, Einstein, fyzika, plagiát, krádež, soud, podvodník ]Slova „teorie relativity“, vzoreček E=mc² nebo alespoň legendární rozcuchanou hlavu geniálního Alberta Einsteina zná snad každý. Co když je to ale všechno jinak a profesor Einstein svou slavnou teorií relativity jen vykradl dílo jiného fyzika? Alespoň tak to tvrdil jistý americký vědec v roce 1931. Podrobnosti v dobovém článku.
Lidové noviny - 1931, autor neuveden.Jak Arabové zachránili vědu v době, kdy se Evropa propadla do barbarství?
[ téma: 1909, věda, Arabové, Muslimové, výzkum, škola, vzdělání, náboženství, Evropa, alchymie ]Řada lidí si neuvědomuje, jak důležitý vliv na evropskou vědu a naše vědecké poznání světa měly kdysi arabské země. Historický článek z roku 1909 vám vysvětlí, že nebýt dávných Arabů, tak by dnešní Evropa nejspíš vypadala úplně jinak.
Alchemie, hledání kamene mudrckého - 1909, autor Prof. Jan MatznerVěda v roce 1929: Proč je nebe modré?
[ téma: 1929, obloha, nebe, Slunce, záření, věda ]Snad každé dítě se někdy zeptalo na důvod toho, proč je nebe modré. A mnoho rodičů možná po této otázce s překvapením zjistilo, že to vlastně sami neví. Ona to ostatně byla po dlouhá léta složitá otázka nejenom pro obyčejné lidi, ale lámala si s ní hlavu i velká řada vědců. Historický článek z roku 1929 vás seznámí s tím, jakou odpověď na téma modré oblohy tehdy vědci našli.
Lidové noviny - 1929, autor e. w.Zapomenutá historka o tom, jak Nikola Tesla vymyslel svůj první velký vynález
[ téma: 1934, Tesla, elektromotor, vynález, motor, střídavý proud, báseň ]Vynálezce Nikola Tesla je sice dodnes velkou a částečně i tajemnou legendou, ale o jeho životě přitom mnozí moc nevědí. Historický článek z roku 1934 vám připomene zapomenutý příběh o tom, jak mladý Nikola Tesla vynalezl svůj asynchronní motor na vícefázový střídavý proud.
Lidové noviny - 1934, autor V. HerčíkVědci v roce 1934 objevili skutečnou „hvězdu smrti“. Co nás před ní ochrání?
[ téma: 1934, hvězda smrti, astronomie, záření, život, atmosféra, ozon, Hvězdné války, Star Wars ]Když se řekne „Hvězda smrti“, tak vás pravděpodobně jako první napadne legendární filmová série Hvězdné války / Star Wars. Článek z roku 1934 vám ale ukáže, že se tento termín používal minimálně deset let předtím, než se autor příběhů z daleké galaxie George Lucas narodil. Zajímá vás, co si tehdy od vědců vysloužilo pojmenování „hvězda smrti“?
Pozor - 1934, autor neuveden.Co je tajemný „éter“ a co s ním má společného Albert Einstein a jeho teorie relativity?
[ téma: 1924, éter, teorie relativity, Albert Einstein ]Internetem se momentálně šíří „zaručené zprávy“ o tajném prvku zvaném éter, který prý kdysi objevil ruský vědec Dmitrij Ivanovič Mendělejev. Nevíme, zda jde jen o chybu překladu, nepochopení nebo záměrnou manipulaci, nicméně onen dávný éter bylo něco zcela jiného. Článek z roku 1924 vám popíše, co podle tehdejších teorií éter skutečně byl a co měl společného s Einsteinovu teorií relativity.
Vynálezy a pokroky 1924, autor neuveden.Rok 1908: Kde v Evropě žijí nejhezčí ženy? Výsledek výzkumu univerzity v Německu byl jasný: jsou to Češky!
[ téma: 1908, ženská krása, volba miss, nejkrásnější ženy ]Mnoho národů si myslí, že právě jejich ženy jsou ty nejkrásnější na světě. Jistá německá univerzita se proto rozhodla tento problém prozkoumat vědecky a hledala, kde se rodí nejkrásnější Evropanky. Článek z roku 1908 vám ukáže, k čemu tehdy výzkumníci došli i co k tomu s ohledem na tehdejší napjaté vztahy mezi Čechy a Němci nezapomenuli dodat.
Světozor - 1908, autor neuveden.Rok 1932: Odvážný student, který ve své raketě plánoval let na Měsíc
[ téma: 1932, vesmír, Měsíc, raketa ]Možnost létat do vesmíru fascinovala snílky už od dávný časů. Článek z roku 1932 vás seznámí s mladým studentem, který tehdy pracoval na stavbě své rakety, ve které se chystal na odvážný let až na Měsíc. Dobový článek vás seznámí s podrobnostmi jeho plánu.
Národní listy - 1932, autor k.Vědci versus básníci: Kdo z nich má naději na delší život?
[ téma: 1924, délka života, věda, literatura ]Jaké povolání by si měl člověk zvolit, pokud se chce dožít vysokého věku? Zajímá vás, zda je dlouhý život pravděpodobnější spíše u básníka nebo u vědce? A jaké okolnosti jedněm z nich nejvíce zkracují jejich život? Odpovědi na tyto zajímavé otázky vám nabízí článek z roku 1924.
Lidové noviny - 1924, autor rč.