Rok 1931: Mrtví na demonstraci v Duchcově. Za střelbu do dělníků nemůže prezident, ale komunistický senátor!
[ téma: 1931, demonstrace, stávka, prezident, Masaryk, komunisté, smrt, střelba, dělníci, TGM ]V souvislosti s dnešní manifestací v Praze je dobré si připomenout jinou protestní událost, která se odehrála odehrála 4. února 1931 v Duchcově. Ohledně Duchcovské stávky s tragickými následky totiž dodnes koluje prohlášení, které jasně určuje viníka: „Prezident Masaryk nařídil střílet do dělníků!“ Přinášíme vám dva dobové články, vydané ihned po událostech v Duchcově, které vám ale na základě očitých svědectví představí úplně jiný…
Lidové noviny - 1931, autor ad.Rus se po válce rozhodl žít v Československu, ale smutek po vlasti ho přiměl k návratu. V Rusku pak zažil peklo!
[ téma: 1938, SSSR, vězení, Rusko, komunisté, bolševici, mučení, uprchlík, vlast ]Po druhé světové válce si mnoho lidí nasadilo růžové brýle a rozhodlo se vnímat život v Sovětském svazu jako ráj na zemi. Za první republiky byly ale podmínky v tehdejším SSSR často vnímány úplně jinak. Článek z roku 1938 vás seznámí se smutným osudem jednoho Rusa, který se po první světové válce vydal s legionáři k nám a rozhodl se žít v nově vzniklém Československu. Co zažil, když ho po deseti letech smutek po rodné zemi přiměl vrátit se do…
Národní listy - 1938, autor B—ý.Rok 1906: Budou mít Židé vlastní stát? Winston Churchill podpořil jeho vznik v Africe, čeští křesťané ale židovský stát zesměšňují
[ téma: 1906, Židé, židovský stát, antisemitismus, křesťanství, náboženství, Churchill ]Vlastní židovský stát budí i po desítkách let od vzniku Izraele bouřlivé emoce po celém světě. Historický článek z roku 1906 vám přiblíží lokality, kde podle tehdejších plánů mohla země všech Židů vzniknout. Zároveň vám ukáže i posměšnou reakci, s jakou tehdy tyto snahy komentoval český katolický tisk.
Čech - 1906, autor neuveden.Celosvětový význam 17. listopadu 1939: ukázal světu pravou tvář Adolfa Hitlera a skutečné cíle jeho režimu
[ téma: 1945, 1939, 17. listopad, studenti, svoboda, Adolf Hitler ]O událostech 17. listopadu se dnes hodně mluví, ale přesný význam roku 1939 si dnes už možná ani příliš neuvědomujeme. Navíc se v tomto výročí často intenzivněji zdůrazňují události 17. 11. 1989 a na rok 1939 a Jana Opletala se zapomíná. Historický článek z roku 1945 vás seznámí s tím, co se tu skutečně odehrávalo, co tyto události znamenaly pro celý svět a jak významně změnily celosvětové mínění o pravých cílech hitlerovského Německa.
Volné slovo - 1945, autor Jan Mohapl.Zapomenuté výročí knihy, která zásadně přispěla ke konci otroctví
[ téma: 1927, otroctví, kniha, USA, Amerika, otrok, lidská práva ]Dnes snad snad už nikdo nepochybuje o tom, že otroctví je špatné. Před sto padesáti lety bylo ale veřejné mínění dost jiné a otroctví bylo řadou lidí pokládáno za něco naprosto přirozeného. Historický článek z roku 1927 vás seznámí s historicky velmi důležitou knihou, která významně pomohla postavení otroků ve společnosti změnit.
Lidové noviny - 1927, autor z.Rok 1930: Velké zatýkání v Rusku, z neznámých důvodů bylo uvězněno i 16 významných profesorů
[ téma: 1930, SSSR, bolševici, zatýkání, vysoké školy, Rusko, proces ]Život v bolševickém Rusku mělo daleko k ráji, jak to u nás v té době často prezentovali českoslovenští komunisté. K tomu, abyste skončili ve vězení, jste nemuseli být ani žádnými odpůrci režimu. Historický článek z roku 1930 vás seznámí s příběhem 16 ruských profesorů, kteří tehdy ze zcela neznámých důvodů také skončili za mřížemi.
Lidové noviny - 1930, autor g.Při oslavách 28. října nesmíme zapomínat na Charlottu Masarykovou, manželku prezidenta Masaryka
[ téma: 1934, 28. říjen, Charlotta Garrigue Masaryková, Tomáš Garrigue Masaryk, TGM, republika, Československo, oslava, rovnoprávnost, emancipace, ženy ]Paní Charlotta Garrigue Masaryková se může zdát z dnešního pohledu téměř zapomenutá a možná dokonce i historicky nepříliš významná. Historický článek z oslav vzniku Československého státu z roku 1934 se vám ale naopak pokusí dokázat, že paní Charlotta byla naopak podobně důležitá, jako její manžel a náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Pozor - 1934, autor neuveden.Ti, co měli přijít, nepřišli... aneb komunistické sny z roku 1938 o tom, jak nás před Hitlerem ochrání Sovětský svaz
[ téma: 1938, Mnichov, Rudá armáda, Hitler, Stalin, Rusko, okupace ]Podpis Mnichovské dohody 29. září 1938 potvrdil dlouho tušené nebezpečí, jaké pro nás představovalo Německo vedené Adolfem Hitlerem. Mnoho lidí ale také doufalo v pomoc, jakou nám několikrát slíbil „přátelský a mocný“ Sovětský svaz. Jako zajímavou ukázky této iluze vám nabízíme text, který v roce 1938, jen několik měsíců před podpisem Mnichovské dohody, vydal známý komunistický novinář Julius Fučík.
Přijde Rudá armáda na pomoc? - 1938, autor Julius FučíkJaký měla naše šlechta podíl na vzniku Československé republiky?
[ téma: 1918, republika, šlechta, historie ]Konec Rakousko-uherské monarchie a vznik Československé republiky znamenal obří změnu i pro naší šlechtu. Zajímá vás, jak „obyčejní lidé“ v roce 1918 tuto šlechtu vnímali a jak viděli její podíl na zániku starého režimu?
Národní listy - 1918, autor neuveden.Jak v roce 1920 dopadl komunistický pokus o státní převrat v Československu?
[ téma: 1920, komunisté, státní převrat, invaze ]21. srpna každoročně plní naše média vzpomínky na rok 1968 a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Přitom se ale často zapomíná, že v té době tu žádná svoboda nebyla už dvacet let. Proto je dobré připomenout, co dělali a hlásali sami čeští komunisté, když se v roce 1920 pokusili o státní puč v mladém Československu. Podrobností se dozvíte v dobovém článku.
Lidové noviny - 1920, autor Arnošt Heinrich.