Informační válka v roce 1934: Německo zakázalo svým obyvatelům poslech československého rozhlasu
[ téma: 1934, informační válka, dezinformace, cenzura, zákaz, rozhlas, Německo, Československo ]V dnešní době se v souvislosti s válkou na Ukrajině hodně mluví o informační válce a manipulaci s veřejným míněním. Jak vám ukáže článek z roku 1934, tak vůbec nejde o nový problém. Jen tehdy ještě nešlo o internet a sociální sítě, ale o rozhlasové vysílání. Zajímá vás, proč tehdy Německo zakázalo Němcům poslouchat vysílání našeho rozhlasu?
Národní listy - 1934, autor pJak vznikla móda dlouhých vlasů u mužů? Může za to Hollywood a peníze!
[ téma: 1938, móda, účes, film, Hollywood, vlasy, USA, Amerika, peníze ]Pamatujete módu dlouhých pánských účesů, zvaným též mullet? Jak vám ukáže článek z roku 1938, tak móda dlouhovlasých mužů tu byla už dávno předtím, než od kdy se čeští chlapci a muži nechali stříhat „na Jágra“. Zajímá vás, jaký konkrétní člověk tehdy za rozšířením dlouhých mužských účesů stál a co ho k tomu vedlo?
Národní listy - 1938, autor neuveden.Rok 1938: Československý rozhlas ignoruje češtinu a zvýhodňuje němčinu!
[ téma: 1938, rozhlas, čeština, němčina, vysílání ]Vztahy mezi Čechy a Němci, žijícími na našem území, byly už v době před Mnichovem dost složité a často plné vzájemné zášti. O to zvláštnější bylo ale v té době chování československého státního rozhlasu, který byl místo snahy o urovnání vztahů naopak schopen ignorovat češtinu a při svém vysílání dával na přednější místo němčinu. Více vám o tom řekne článek z ledna roku 1938.
Národní listy - 1938, autor Inž. D. K.Rok 1927: Tak špatný český film, že režisér popírá svou účast na jeho tvorbě
[ téma: 1927, film, kino, recenze, režisér ]Když se řekne „film pro pamětníky“, tak se vám jistě vybaví nějaká skvělá komedie z první republiky, která dokáže pobavit i dnes. Jak vám ale ukáže článek z roku 1927, tak i tehdy se tu kromě skvělých filmů točily i průměrné a dokonce i vyloženě nepovedené filmy. Dobový článek vás seznámí s průběhem premiéry „díla“, které patřilo právě do té poslední kategorie.
Lidové noviny - 1927, autor ng.Milujete poslech rozhlasových her a čtení na pokračování? V roce 1933 to byl propadák!
[ téma: 1933, rozhlasové vysílání, rádio, knihy, divadlo ]Rozhlasové dramatizace a četba knih na pokračování dnes patří k oblíbeným stálicím vysílání řady rádií. Jak vám ale ukáže článek z roku 1933, tak před devadesáti lety to bylo právě naopak. Nejrůznější rozhlasové stanice se sice snažily svým posluchačům ve vysílání prezentovat zajímavé knihy, ale zájem o ně byl minimální.
Národní listy - 1933, autor hc.Znáte promítací pohádky? Vaše děti je budou milovat
Hračkářství jsou dnes plná nejrůznějších hraček. Přesto bychom vás chtěli upozornit na jeden druh, který je v záplavách hraček se superhrdiny a postavami z animáků neprávem přehlížený. Jde o promítací pohádky, které si děti mohou samy promítat v pokojíčku a zažít s nimi neuvěřitelná dobrodružství.
Rok 1934: Herečka vysoudila vysoké odškodné za to, že byla přinucena k natáčení nahé scény
[ téma: 1934, nahota, erotika, film ]Nejedna mladá pohledná herečka se nechala přemluvit k natáčení „v rouše Evině“. Co když si to ale herečka následně rozmyslí a svůj souhlas s natáčením erotických scén odvolá? Přesně tento problém řešil soud v Anglii v roce 1934. Zajímá vás, jak se to tehdy celé odehrálo?
Národní listy - 1934, autor vm.Tajuplný příbeh s duchem na fotografii z roku 1906
[ téma: 1906, duch, fotografie, záhada ]Věříte na existenci duchů a na možnost jejich vyfotografování? Historický článek z roku 1906 vás seznámí se záhadnou duchařskou historkou, ve které jistou mladou dívku při focení jejího portrétu neustále pronásledoval zlý duch. Jak to asi bylo ve skutečnosti?
Lidové noviny - 1906, autor neuveden.Jak rychle vyhasla sláva prvních filmových hvězd?
[ téma: 1937, sláva, herci, Hollywood ]Dnešní filmové hvězdy si dokážou udržet slávu po desítky let a nadšení svých fanoušku vyvolávají i ve vysokém věku. V začátcích filmu to ale bylo jiné, sláva tehdejších nejslavnějších herců a hereček vybledla daleko rychleji. Článek z roku 1937 vám o tom řekne víc.
Lidové noviny - 1937, autor neuveden.Podivná podmínka při obsazení filmové role Ježíše a Madony. K čemu se herci na dalších 10 let museli zavázat?
[ téma: 1927, velkofilm, Ježíš, závazek, herci, Madona, náboženství ]I dnes musí občas herci pro získání role ve vysněném velkofilmu splnit řadu podmínek, které na ně klade producent. Článek z roku 1927 vás ale seznámí s úplně jinou a velmi přísnou podmínkou, kterou tehdy pro získání role ve velkofilmu The King of Kings (Král králů) museli splnit představitelé Ježíše a Marie. Samotný film si můžete v článku celý přehrát.
Lidové noviny - 1927, autor rb.