»Vínný burčák mi nekysá, co si počít?«
Podobné dotazy docházejí nás častěji, ačkoli při přemýšlení každému tazateli musí jistě napadnout, jaké chyby se dopustil, že burčák nechce kysati.
Hlavní chyby a prostředky proti nim jsou:
1. Burčák byl stočen do čerstvě vysírovaného sudu. Kyselina sírová ruší kysání. Provětráním burčáku růžicí z konve, aby co nejvíce se okysličil, a stočením do čistého, dávno vysírovaného sudu, začne jistě kysati.
2. Burčák byl příliš rozředěn vodou a proto chová málo cukru: následkem toho nemohou se kvasnice rychle vytvořiti. Tu si pomůžeme, přilijeme-li hojně cukrem zásobeného burčáku nebo přidáme-li cukru a silných vinných kvasnic, Hustoměr nám při tom dá nejlepší radu.
3. Burčák nekysá, protože ve sklepě je tuze zima. Přiměřená teplota ku kysání jest 15—18° R. Kde je studeněji, tam třeba burčák zahřívati. Za tím účelem přilévá se do sudu teplého burčáku.
4. Do burčáku bylo dáno místo cukru strojené sladidlo. Tu nepomůže nic, neboť zacharin a podobná sladidla neobsahuji cukru a proto také nepodporují kysání, nýbrž naopak mu zabraňují.
Poznámka redakce Bejvávalo.cz
Teplota je v článku udávaná ve Réaumurových stupních. 15 až 18° R v dnešních jednotkách odpovídá teplotě 19 až 23 stupňů Celsia.
témata článku:
Diskuze k článku „Co dělat, když burčák nechce začít kvasit?“