Kdepak tiskárny!
Prvními předchůdci tisku z dávné historie byla drobná pečetítka, která nesla spíše symboly než samotné písmo. Razidla a podobné pomocníky používali také Egypťané, Řekové a Římané – ovšem ne ve společnosti papíru. Namísto něj zprvu sloužily zvláštní voskové tabulky.
Teprve okolo roku 105 vznikl papír, jehož dřívějším předchůdcem byl papyrus. Prý se tak stalo v Číně, kde se dokonce měla zrodit speciální technologie deskotisku na zmíněný papír. Na dřevěnou desku a její výstupky se nanášela barva, která byla následně přenesena na navlhčený papír. To jsme ale pořád dost daleko k moderní tiskárně, že?
Zázrak z hlavy Gutenberga
Vynálezce knihtisku, Johannes Gutenberg. Že vám to jméno nic neříká? Teď už bude – právě on objevil převratnou technologii. Technologii, která i vám nejspíš denně usnadňuje život. Začalo to sestavením tiskové formy, která dokázala sestavit slova i věty z písmen. K tisku samotnému opět docházelo pomocí reliéfu a tlakového nanesení na papír prostřednictvím barvy. Po vytištění se však musela znaky znovu rozebrat a připravit k dalšímu použití.
Matematik, který vykouzlil nejen tiskárny
Když se řekne Charles Gabbage, možná si nejprve představíte vznik počítače. Přestože k vynálezu moderní tiskárny došlo až po jeho smrti, při objevu nákresů v jeho zásuvce, jeho jméno je s výrobou a sestrojením první verze tiskárny spjato.
První skutečně funkční novodobou tiskárnu však hledejte v Tokiu. V roce 1964 spolčenost Seikosha sestrojila tiskárnu v podobě, která je nám dnes dobře známá. Bylo to k příležitosti Olympijských her a cílem byla snadnější distribuce informací pořadatelům a novinářům. Sériově vyráběné tiskárny pak měla na svědomí dceřiná společnost Epson, která v roce 1968 představila devítijehličkový tiskový stroj.
Z minulosti do budoucnosti tisku
Jehličkové, řetězové, ale i bubnové tiskárny. Buď tiskly pomocí jehliček, pohyblivého řetězu nebo otáčivého bubnu. Na papír znaky dostávaly kladívka – což je podobné jako u psacích strojů. Dnes už světu tisku vládnou jiné technologie – kromě futuristických 3D tiskáren jsou v oblibě LED tiskárny a laserové tiskárny. Dnes je dobře známá i nejrychlejší tiskárna na světě – barevný tisk téměř rychlostí blesku umí HP Officejet Pro X Series. Rekordem je risk 500 barevných stránek za 7 minut 18 vteřin.
Moderní tiskárny dnes vyžadují jen malé množství energie a kvalitní náplň do tiskárny, bez které se neobejdou. Barvy do tiskárny HP a dalších značek jsou dnes nahraditelné alternativními tonery. Tisknout je už možné nejen ekonomicky, ale dokonce i ekologicky. Stále větší důraz je rovněž kladen na volbu digitálních dokumentů – bez nutnosti tisku. Kdo ví, kam nás ještě budoucnost zavede. Tak či onak je dnes tiskárna společníkem doma i v kanceláři.
Zajímavost: Ekologickou verzí moderní tiskárny je RITI. Přístroj tiskne kávou či černým čajem.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.