Hollywood — Nový Babylon.
Ne neprávem nazývají filmové město v Kalifornii Hollywood — novým Babylonem.
Na ulicích vládne hlučný, pestrý, různojazyčný hovor a ve studiích? Vejdete-li širokými vraty, u nichž stojí vrátný, který požaduje od vycházejících dovolenky, ocitnete se na širokém dvoře, na kterém jsou rozloženy ateliéry.
V půlhodině můžete uskutečniti vlastně cestu kolem světa... Zde stoji koutek Ruska a Dálného Východu. Kozáci s vystouplými lícními kostmi, Turci s pokřivenými nosy. Tady pobíhají, křičí, chechtají se, tancuji, tleskají do rytmu, zatím co dva skákají kozačka, všichni mají národní kostýmy z dávných dob. To natáčejí film „Kozáci“.
Uděláte jen několik kroků a jste — v Kanadě. Tady jsou „davy“ lovců, Indiáni, hádaví kupci, zlatokopové, vášnivé tanečnice z malých kanadských krčem a kabaretů, vojáci jízdní policie kanadské, všechno je to oblečeno do pestrých kožišin, ozbrojeno revolvery, puškami, dýkami... Zde natáčejí „Rose Marii“, film k němuž bylo scenario uděleno podle světové Frimlovy operety.
Pak přijdete za chvíli do — New Yorku. Vidíte nabité místnosti nočních klubů, vidíte negry, zloděje, podvodníky, falšovatele peněz, a mezi touto pestrosti lidí, jejichž charkter můžete vyčíst z tváře, hemží se cizinci, turisté, mladici, ženy. Napravo je pátá Avenue, ulice milionářů, nalevo — zkrátka je tu kus New Yorku. A zde Lon Chaney natáčí nový svůj film: „Velkoměsto“.
Utečme však z velkoměsta na americký venkov. Vidíme různé obchodní cestující, komisionáře velkých módních domů z New Yorku, manekýnky, stojí tu vlak, o něco dálo hostinec v malém americkém městě a zde můžeme spatřiti i rozkošnou Normu Shearer, která je „natáčena“ do filmu „Pullmanův vagon“.
O něco dál je Texas. Cowbojové, Indiáni, dobrodruhové, povalující se v hospodě, slyšíme palbu revolverů a mezi tím vším Jezdí na koní hrdě vztyčen Mac Coy, cowboy, který má zastíniti slávu známého Torna Mixe a byl nalezen společností Metro-Goldwin, která ho ihned angažovala. Tady, uprostřed Texasu, počíná jeho první filmové debut, doufejme, že film, který se právě natáčí a ponese prý název: „Jezdci v temnu“, uvidí milovnici cowboyů i u nás.
Pak jdete dále a přicházíte k zelenému trávníku, kdo před objektivy aparátů gentlemani a lady hrají golf. S terasy typicky anglického zámku vzhlíží na ně starý vznešený lord, který o něco později umírá, zapomenuv dopsati dvě řádky v závěti a uschovali dříve portrét ženy, která — atd., atd.
Hlava jde kolem, co všecko lze vidět v hollywoodských studiích, kde se jen filmuje. Z tohoto vylíčení lze si však učiniti představu, že ne neprávem nazývá se toto krásné kalifornské město — novým Babylonem...
témata článku:
Diskuze k článku „Hollywood: Jak americká továrny na sny vypadala v roce 1928?“